Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The P239 was developed in response to demands from law enforcement and federal agents for a compact back-up pistol ideal for off-duty concealed carry. Technically it is similar to P228 compact gun, and differs only in size and magazine. While P228 has a double-stack magazine for 12 rounds, P239 has a single-stack magazines for 7 or 8 rounds (depending on caliber). The slim profile of this single-stack pistol provides easy concealment without sacrificing handling.![]()
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P239 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.6 in |
| Material: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Decocking Lever |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Production Year: | 1996 - 2015 |
| Weight: | 27.5 oz |
| Height: | 5.1 in |
| Width: | 1.2 in |
| Length: | 6.6 in |
| Housing/Frame Material: | Anodized Aluminum |
| Muzzle Velocity: | 1122 ft/s |
| Muzzle Energy: | 347 ft-lbs |





























