Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Sig's AXG series features a steel frame insert in a metal alloy grip frame. Variants include the AXG Classic, Equinox, Scorpion and PRO models. The Classic, Equinox and Scorpion combine the slide of a SIG P320 Compact with a Carry grip module. The Scorpion and Cerakote models feature a skeletonized flat trigger. The PRO model features a full length lightening cut slide, detachable AXG magwell and XSERIES flat trigger. All models have an accessory rail and are optics-ready.![]()
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P320 AXG |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.9 in |
| Material: | Checkered Walnut |
| Sight Configuration: | Tritium Night Sights |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | No Manual Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 17 Round |
| Production Year: | 2021 - Ongoing |
| Weight: | 31.3 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 1.3 in |
| Length: | 7.4 in |
| Muzzle Velocity: | 1143 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Black Anodized Alloy |
| Muzzle Energy: | 360 ft-lbs |