Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The P320 is a polymer-framed service pistol designed with the input of law enforcement officers. The result is an operator-safety focused striker duty pistol. Taking into account the concerns of military and police training officers, the P320 does not require the operator to pull the trigger nor use a special tool to take-down the firearm for cleaning or routine maintenance. It features a modular grip frame and removable fire control assembly, interchangeable grip panels, lower Picatinny rail, front and rear slide serrations.![]()
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P320 Compact |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.9 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Siglite Night Sights |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | No Manual Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 15 Round |
| Production Year: | 2015 - Ongoing |
| Weight: | 25.8 oz |
| Height: | 5.3 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 7.2 in |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
| Muzzle Velocity: | 1143 ft/s |
| Muzzle Energy: | 360 ft-lbs |


















