Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Competition ready X-Series pistol. Features a carbon steel bull barrel, stainless steel frame insert, removable magwell and grip weight, skeletonized trigger, Dawson Precision fiber optic adj. sights, PVD coated stainless slide with rear optic plate and lightening cuts, accessory rail.![]()
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P320 X-Five Legion |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Integrated |
| Sight Configuration: | Fiber-Optic Front, Adjustable Target Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | No Manual Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 17 Round |
| Production Year: | 2019 - Ongoing |
| Weight: | 43.5 oz |
| Height: | 5.8 in |
| Width: | 1.6 in |
| Length: | 8.5 in |
| Muzzle Velocity: | 1205 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Tungsten-Infused Polymer |
| Muzzle Energy: | 400 ft-lbs |