Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for SIG SAUER P365 XL Pistol, 9mm Luger, 3.7 in barrel
Slightly larger variant of SIG's compact model P365. Features a magwell, extended beavertail, an optics-ready slide and an X signature flat profile trigger that breaks at 90 degrees.![]()
Specifications for SIG SAUER P365 XL Pistol, 9mm Luger, 3.7 in barrel:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P365 XL |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.7 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Tritium |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | No Manual Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 12 Round |
| Production Year: | 2019 - Ongoing |
| Weight: | 20.7 oz |
| Height: | 4.8 in |
| Width: | 1.1 in |
| Length: | 6.6 in |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
| Muzzle Velocity: | 1130 ft/s |
| Muzzle Energy: | 352 ft-lbs |
Package Contents:
- SIG SAUER P365 XL Pistol, 9mm Luger, 3.7 in barrel
Ammunition















Pistol Holster





SIG SAUER P365 XL Pistol, 9mm Luger, 3.7 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SIG SAUER P365 XL Pistol, 9mm Luger, 3.7 in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, 3-dot tritium, 12 round magazine, P365 XL-1-FRRMPG , MPN: P365 XL-1-FRRMPG , Code: SD9-FH1-SSP365XL-1-P365-XL-1-FRRMPG













































































































































































