Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars
Reengineered as the result of direct user feedback, the most powerful and capable ballistic rangefinding binocular is here.![]()
Introducing the KILO10K-ABS HD Gen II Rangefinding Binocular. With a completely redesigned optical system, the Gen II device improves color accuracy and low light performance by 95%. Now featuring direct wind input buttons, the Gen II allows users to quickly modify wind speed and direction with ease.
Complete with the same powerful onboard environmental sensors, digital compass, active-matrix OLED display, and Gen II Lightwave DSP Ranging Engine that has helped the KILO series rangefinders dominate the hunting and long range shooting space, the KILO10K-ABS HD Gen II is the single solution for discerning shooters.
Specifications for SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Maximum Range: | 10000 yds |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Battery Type: | CR2 |
| Weight: | 32 oz |
| Width: | 5 in |
| Optical Coating: | LensArmor |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Condition: | New |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Battery Quantity: | 1 |
| Field of View, Angle: | 6.1 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Package Type: | Box |
Features of SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars
- Updated optical system improves color accuracy and low light performance by 95%
- New direct wind input for instant modification to wind speed and direction
- Applied ballistics elite with complete AB bullet database and custom drag curves
- Gen II lightwave DSP ranging engine with extended range (XR) mode
- Onboard environmental sensors and digital compass for real-time ballistic calculations
- Active-matrix OLED display provides all relevant ballistic data in a crisp red reticle
- Drop remote waypoints with basemap app
Package Contents:
- SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars
- Storage Case
- Neck Strap Kit
- Lens Pen
SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars, Flat Dark Earth, SOK10K12 , MPN: SOK10K12 , UPC: 798681697267 , Code: SD9-RFB-SOK10K12-SOK10K12
SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars, Flat Dark Earth, SOK10K12 , MPN: SOK10K12-DEMO , Code: SD9-RFB-SOK10K12-SOK10K12-DEMO-OB-A
- DEMO, SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars, Flat Dark Earth, SOK10K12 , MPN: SOK10K12-DEMO , Code: SD9-RFB-SOK10K12-SOK10K12-DEMO