Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars, Flat Dark Earth, SOK10K12
The SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars, Flat Dark Earth, SOK10K12 Magnification: 10 x, Objective Lens Diameter: 42 mm, Color: Flat Dark Earth, Maximum Range: 10000 yds, Rangefinder Application: Hunting, Battery Type: CR2, Weight: 32 oz, Width: 5 in, Optical Coating: LensArmor, Eye Relief: 18 mm, Exit Pupil: 4.2 mm, Condition: New, Battery Quantity: 1, Binoculars Focus System: Center Focus, Field of View, Angle: 6.1 degrees, Package Type: Box, Water Resistance Level: IPX-7. is here at OpticsPlanet with great deals ! Please also check out more options for SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars.
Purchase your new SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars, Flat Dark Earth, SOK10K12 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Reengineered as the result of direct user feedback, the most powerful and capable ballistic rangefinding binocular is here.
Introducing the KILO10K-ABS HD Gen II Rangefinding Binocular. With a completely redesigned optical system, the Gen II device improves color accuracy and low light performance by 95%. Now featuring direct wind input buttons, the Gen II allows users to quickly modify wind speed and direction with ease.
Complete with the same powerful onboard environmental sensors, digital compass, active-matrix OLED display, and Gen II Lightwave DSP Ranging Engine that has helped the KILO series rangefinders dominate the hunting and long range shooting space, the KILO10K-ABS HD Gen II is the single solution for discerning shooters.
Features:
Updated optical system improves color accuracy and low light performance by 95%
New direct wind input for instant modification to wind speed and direction
Applied ballistics elite with complete AB bullet database and custom drag curves
Gen II lightwave DSP ranging engine with extended range (XR) mode
Onboard environmental sensors and digital compass for real-time ballistic calculations
Active-matrix OLED display provides all relevant ballistic data in a crisp red reticle
Drop remote waypoints with basemap app
Included Accessories:
Storage Case
Neck Strap Kit
Lens Pen
Features of SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars
- Updated optical system improves color accuracy and low light performance by 95%
- New direct wind input for instant modification to wind speed and direction
- Applied ballistics elite with complete AB bullet database and custom drag curves
- Gen II lightwave DSP ranging engine with extended range (XR) mode
- Onboard environmental sensors and digital compass for real-time ballistic calculations
- Active-matrix OLED display provides all relevant ballistic data in a crisp red reticle
- Drop remote waypoints with basemap app
Package Contents:
- SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars
- Storage Case
- Neck Strap Kit
- Lens Pen
Specifications for SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars, Flat Dark Earth, SOK10K12
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Color | Flat Dark Earth |
| Maximum Range | 10000 yds |
| Rangefinder Application | Hunting |
| Battery Type | CR2 |
| Weight | 32 oz |
| Width | 5 in |
| Optical Coating | LensArmor |
| Eye Relief | 18 mm |
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Condition | New |
| Battery Quantity | 1 |
| Binoculars Focus System | Center Focus |
| Field of View, Angle | 6.1 degrees |
| Package Type | Box |
| Water Resistance Level | IPX-7 |
Buy Together & Save Even More!
-
SIG SAUER KILO10K-ABS HD Gen II 10x42mm Roof Prism Rangefinding Binoculars, Flat Dark Earth, SOK10K12 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L