Tap Tap to Zoom
Read More...
- Reticle:
- MOA DEV-L LEVELPLEX
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Included Accessories:
- Battery, Lens covers, Wrench, Manual, Cloth
- Condition:
- New
Code: SD9-RS-T653056RSF-SOT65113
MPN: SOT65113
UPC: 798681600113
Product Info for SIG SAUER Tango6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
Precisely master long-range engagements while equipped with the SIG SAUER Tango6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP). These Rifle Scopes developed by the experts at SIG SAUER use HDX optics extra-low dispersion (LD) glass paired with high-transmittance (HT) glass to deliver impressive light transmission and impeccable clarity in any shooting situation. The Sig Sauer Tango6 5-30x56mm 34mm Rifle Scope boasts a long battery life thanks to the MOTAC (Motion Activated Illumination) technology that powers your scope up when it senses motion but powers off when still. This Rifle Scope is rugged as can be, and the waterproof (IPX-7) and fogproof performance ensure you can clearly acquire targets in any weather conditions or environments. Dominate your next hunting expedition by mounting this high-end Sig Sauer Tango6 5-30x56mm 34mm FFP Rifle Scope.![]()
Specifications for SIG SAUER Tango6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | MOA DEV-L LEVELPLEX |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.86 - 11.2 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.3 - 18.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Weather Resistance: | Yes |
| Included Accessories: | Battery, Lens covers, Wrench, Manual, Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of SIG SAUER Tango6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP):
- HDX optics extra-low dispersion glass (LD) combined with high transmittance glass (HT) provide industry leading light transmission and optical clarity for any situation;
- LevelPlex Digital Anti-Cant System utilizes an integrated digital level with user selectable reticle cant detection at +/-0.5 degrees or +/-1.0 degrees sensitivity;
- MOTAC (Motion Activated Illumination) powers up when it senses motion and powers down when it does not. Provides for optimum operational safety and enhanced battery life;
- Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance;
- T120 Tactical Turrets with 120 clicks per rotation (12 MRAD or 30 MOA);
- LockDown Zero System on the TANGO6 features a resettable zero, zero-stop and is lockable at any location
Package Contents:
- SIG SAUER Tango6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
SIG SAUER Tango6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER Tango6 5-30x56mm Rifle Scope 34 mm Tube First Focal Plane, Black, MOA DEV-L LEVELPLEX Reticle, MOA, SOT65113 , MPN: SOT65113 , UPC: 798681600113 , Code: SD9-RS-T653056RSF-SOT65113
SIG SAUER Tango6 5-30x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, SIG SAUER Tango6 5-30x56mm 34mm Rifle Scope, FFP, MRAD DEV-L, LEVELPLEX, Side Focus, 0.1 MRAD ADJ, Black, SOT65114 , MPN: SOT65114-DMO , Code: SD9-RS-T653056RSF-SOT65114-DMO
- Open Box, Dealer Demo, SIG SAUER Tango6 5-30x56mm 34mm Rifle Scope, FFP, MOA DEV-L, LEVELPLEX, Side Focus 0.25 MOA ADJ, Black, SOT65113 , MPN: SOT65113-DMO , Code: SD9-RS-T653056RSF-SOT65113-DMO
- Demo, SIG SAUER Tango6 5-30x56mm 34mm Rifle Scope, FFP, MRAD DEV-L, LEVELPLEX, Side Focus, 0.1 MRAD ADJ, Black, SOT65114 , MPN: SOT65114-DEMO , Code: SD9-RS-T653056RSF-SOT65114-DEMO
- DEMO, SIG SAUER Tango6 5-30x56mm 34mm Rifle Scope, FFP, MOA DEV-L, LEVELPLEX, Side Focus 0.25 MOA ADJ, Black, SOT65113 , MPN: SOT65113-DEMO , Code: SD9-RS-T653056RSF-SOT65113-DEMO
- SIG SAUER Tango6 5-30x56mm Rifle Scope 34 mm Tube, First Focal Plane, Black, MRAD DEV-L LEVELPLEX Reticle, Mil Rad, SOT65114 , MPN: SOT65114 , UPC: 798681600120 , Code: SD9-RS-T653056RSF-SOT65114