The SIG SAUER BDX Combo Kit Sierra3BDX 3.5-10x42mm Rifle Scope w/KILO1600BDX can be used with 300 Win Mag. It can give accurate holds out to 500 yards.
by Hunter, Gear Expert, February 20, 2023
Is this the 2.0 model? Expert Answer
Yes the Kilo 1600 BDX uses the BDX 2.0 technology.
by Tom B, Gear Expert, November 18, 2021
Customer Reviews
Helpful Positive Review
So far so good by Mr. T, Verified Owner, January 18, 2024
Read More...
1/1 found this helpful
Helpful Positive Review
sierra 3 bdx 3.5-10x42 by Tyler Kolb, Verified Owner, January 12, 2024
1/1 found this helpful
Sig BDX System by Chris Jansen, December 4, 2020
Read More...
6/6 found this helpful
Sig BDX scope/rangefinder combo by NK, Verified Owner, September 14, 2020
4/4 found this helpful
Most Recent Reviews
Sig Sauer BDX by Doug D., Verified Owner, September 4, 2024
Most Recent Reviews
interesting by Jordan Hunt, Verified Owner, May 9, 2024
Read All 6 Reviews
Objective Lens Diameter:
42 mm
Magnification:
3.5 - 10 x
Reticle:
BDX-R1 Digital
Tube Diameter:
30 mm
Reticle Focal Plane:
Second Focal Plane (SFP)
Exit Pupil:
4.2 - 8.8 mm
Illumination Color:
Orange
Finish:
Matte
Field of View, Linear:
9.4 - 27.8 ft at 100 yds
Eye Relief:
3.46 - 4.21 in