Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Third generation single-stack double-action semi-automatic pistol, stainless steel construction. Early models have a squared trigger guard, later models have a rounded trigger guard (4506-1). Variants include either squared or curved backstraps and fixed or adjustable rear sights.![]()
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson Model 4506 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Straight Backstrap Wrap-around |
| Sight Configuration: | White Dot Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Slide Mounted Ambidextroussafety, Decocker |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Production Year: | 1990 - 1999 |
| Weight: | 40.5 oz |
| Length: | 8.5 in |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Energy: | 369 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 850 ft/s |





























