Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Smith & Wesson SW40GVE Pistol, .40 S&W, 4in barrel
The Sigma series is Smith & Wesson's first endeavor into polymer framed pistols. This striker fired model, designed for simplicity and economy, was strikingly similar to the Glock. So much so, that law suits and cash settlements ensued between the companies, ultimately allowing Smith & Wesson to continue producing the Sigma series.![]()
Specifications for Smith & Wesson SW40GVE Pistol, .40 S&W, 4in barrel:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson Sigma SW40GVE |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | White Dot Front, Fixed 2 Dot Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 14 Round |
| Production Year: | 2004 - Ongoing |
| Weight: | 24.4 oz |
| Length: | 7.25 in |
| Muzzle Energy: | 400 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1000 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
Package Contents:
- Smith & Wesson SW40GVE Pistol, .40 S&W, 4in barrel
Smith & Wesson SW40GVE Pistol, .40 S&W, 4in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson SW40GVE Pistol, .40 S&W, 4in barrel, NATO green polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, white dot front, fixed 2 dot rear, 14 round magazine, SW-SW40GVE-1-FRRMPG , MPN: SW-SW40GVE-1-FRRMPG , Code: SN-FH1-SWSW40GVE-SW-SW40GVE-1-FRRMPG




























































































