Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.15 in
- Blade Material:
- AUS-8
- Serrated:
- Plain
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Black
- Blade Finish:
- Satin
- Additional Features:
- Clip
- Package Type:
- Box
Code: X0-KN2-ZOOMNI-SOGZM1003-BX
MPN: ZM1003-BX
UPC: 729857003209
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Zoom Mini Folding Knife, 3.15in
The Zoom series is a lightweight, compact folder that is quick to open and durable. Utilizing SOG's patented assisted opening technology, the blade opens quickly with a simple push of your thumb on the thumb stud. The anodized aluminum handle and stainless steel liners make the knife balanced and strong. The handle shape contours to your hand making it comfortable to hold and grip. Its thin profile and a reversible pocket clip make it a perfect choice for an everyday carry.![]()
Specifications for SOG Zoom Mini Folding Pocket Knife:
| OAL: | 7.2in |
| Closed Length: | 4.15in |
| Weight: | 3.5oz |
| Blade Length: | 3.15 |
| Blade Thickness: | .1in |
| Locking Mechanism: | Button Lock |
| Opening Mechanism: | Assisted |
| Edge: | Straight |
| Blade Material: | AUS8 |
| Blade Style: | Tanto |
| Handle Material: | Hard Anodized 6061 T6 Aluminum |
| Hardness Rating: | RC 56-58 |
Features of SOG Zoom Mini Folding Pocket Knife:
- Reversible low carry pocket clip
- Button locking mechanism
- Assisted open
- Rockwell hardness rating of 56-58
Package Contents:
- SOG Zoom Mini Folding Pocket Knife
Related Products to SOG Specialty Knives & Tools Zoom Mini Folding Knife, 3.15in
SOG Specialty Knives & Tools Zoom Mini Folding Knife, 3.15in Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Zoom Mini Folding Knife,3.15in, Black Handle,Satin Tanto Plain w/Clip,Box SOGZM1003-BX , MPN: ZM1003-BX , UPC: 729857003209 , Code: X0-KN2-ZOOMNI-SOGZM1003-BX
- SOG Specialty Knives & Tools Sog-zoom Mini - ZM1001-BX , MPN: ZM1001-BX , UPC: 729857003186 , Code: X0-KN2-ZOOMNI-ZM1001-BX
- SOG Specialty Knives & Tools Zoom Mini Folding Knife,3.15in, Black Handle, Black Tanto ComboEdge w/Clip,Box SOGZM1006-BX , MPN: ZM1006-BX , UPC: 729857003223 , Code: X0-KN2-ZOOMNI-SOGZM1006-BX
- SOG Specialty Knives & Tools Zoom Mini Folding Knife,3.15in, Black Handle, Black Tanto Plain w/Clip,Box SOGZM1004-BX , MPN: ZM1004-BX , UPC: 729857003216 , Code: X0-KN2-ZOOMNI-SOGZM1004-BX
- SOG Specialty Knives & Tools Sog-zoom Mini - ZM1002-BX , MPN: ZM1002-BX , UPC: 729857003193 , Code: X0-KN2-ZOOMNI-ZM1002-BX


























































