Tap Tap to Zoom
Code: SPR-SCM-S3MRSM-SP-3002M
MPN: SP-3002M
UPC: 7340150702519
Using this Spuhr 30mm Rifle Scope Mount is the best way to guarantee an accurate and reliable shooting experience with your optic. Spuhr built these One Piece Rifle Scope Mounts with 7 sets of interfaces for accessories and an integrated bubble level to prevent canting of your rifle. The Spuhr 30mm Rifle Scope Mount is made from billet 7075 T651 aluminum complete with a hardcoat anodize for a rugged platform that is resistant to corrosion and abrasion. You'll also have increased visibility of your windage and elevation turrets thanks to the diagonally-cut rings. Get the Spuhr 30mm SP Rifle Scope Mount to properly mount your scope with one of the best mounts out there.![]()
| Manufacturer: | Spuhr |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Color: | Black |
| Cant: | 0 MOA |
| Length: | 126 mm |
| Ring Height: | 38 mm |
| Included Accessories: | 10-Degree Wedge |
| Weight: | 9.3 oz |
| Condition: | New |
| Finish: | Hard Coat Anodized |