Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Blade Length:
- 3.39 in
- Blade Material:
- CPM S30V
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Wharncliffe
- Handle Material:
- Carbon Fiber/G-10 Laminate
- Blade Finish:
- Stonewashed
- Condition:
- New
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Black
- Hand:
- Right
Code: 9Q-KN-SPY-C240CFP-EE
MPN: C240CFP
UPC: 716104012954
Product Info for Spyderco Smock 3.39in Folding Knife
The Spyderco Smock is made for everyday carry, but it's not your everyday knife. These Pocket Knives made by Spyderco feature precision-machined CPM S30V stainless steel blades that can slice through materials with ease. This Spyderco C240CFP Smock is crafted has a skeletonized handle with full stainless steel liners to create a sound structure, and the textured carbon fiber/G-10 scales offer a reliable and comfortable gripping surface when held. Safety was at the forefront of this knife's design, as it's built with a unique Compression Lock mechanism that allows for the knife to safely and easily be closed without ever needing to place your fingers by the blade's edge. Stay prepared and protected throughout the day with a Spyderco Smock Folding Knife.![]()
Specifications for Spyderco Smock 3.39in Folding Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 3.39 in |
| Closed Length: | 4.51 in |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7.9 in |
| Blade Shape: | Wharncliffe |
| Handle Material: | Carbon Fiber/G-10 Laminate |
| Blade Finish: | Stonewashed |
| Blade Thickness: | 3 mm |
| Lock Type: | Compression |
| Condition: | New |
| Blade Grind: | Hollow |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 3.7 oz |
| Hand: | Right |
Features of Spyderco Smock 3.39in Folding Knife Knife:
- CPM S30V stainless steel blade
- Trademark Round Hole
- Skeletonized handle featuring full stainless steel liners
- Textured carbon fiber/G-10 laminate scales
- Reversible, tip-up pocket clip for ambidextrous carry
- Compression Lock mechanism
Package Contents:
- Spyderco Smock 3.39in Folding Knife
Spyderco Smock 3.39in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Smock Folding Knife, 3.39in, Plain, Stonewashed, CPM S30V SS, Wharncliffe Blade, Textured Carbon Fiber/G-10 Laminate, Black Handle, C240CFP , MPN: C240CFP , UPC: 716104012954 , Code: 9Q-KN-SPY-C240CFP-EE
Spyderco Smock 3.39in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Spyderco Smock Folding Knife, 3.39in, CPM S30V, Wharncliffe Blade, Carbon Fiber/G-10 Laminate Black Handle, C240CFP-DEMO, DEMO , MPN: C240CFP-DEMO , Code: 9Q-KN-SPY-C240CFP-DEMO