Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Stack-On 24 Gun Safe w/ Electronic Lock, 26.89x14.47x52.72 has been discontinued by Stack-On and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Cabinets, Gun Safes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Stack-On 24 Gun Safe w/ Electronic Lock, 26.89x14.47x52.72
The Stack-On 24-Gun Safe holds 24 firearms up to 54 inches tall, or 12 firearms and storage, or all storage. The ETL, an independent testing lab, tested and verified that the Stack-On 24 Gun Security Safe is fire-resistant for 20 minutes up to 1400 degrees F. There are four adjustable shelves, so you can organize any way you need. The interior is all carpeted. This gun and storage safe meets the requirements of California Penal Code Section 12088 and the regulations issued thereunder. The Stack-On Gun Safe features two-way locking with three 1 inch steel live action locking bolts and two dead bolts for five locking points.![]()
Specifications for Stack-On 24-Gun Safe With Electronic Lock:
| Exterior Dimensions: | 29-1/4" W (74.3cm), 20" D (51.6cm), 55" H (140cm) |
| Interior Dimensions: | 26.89" W, 14.47" D, 52.72" H |
| Interior Cubic Feet: | 11.95 (20655 Cubic Inches) |
| Shipping Weight: | 436 lbs. |
| Interior Capacity: | 24 guns / 12 guns & storage / all storage |
| Number of Shelves: | 4 |
| Locking Points: | 5 (3-1" Live Action Bolts, 2-Steel Dead Bolts) |
| Master Carton Dimensions: | 30-1/2" W, 23-1/4" D, 56" H |
Features of Stack-On 24-Gun Safe w/ Electronic Lock:
- California approved firearms safety device that meets the requirements of California Penal Code Section 12088 and the regulations issued thereunder. Electronic lock includes a drill resistant, hardened steel plate behind the lock for greater security. A trouble key is included. Batteries are accessible from the front of the safe and are easy to replace.
- Tested and verified to be fire resistant for 30 minutes up to 1400° F by ETL an independent testing lab.
- 2-Way locking with 3 - 1" steel live action locking bolts and 2 dead bolts for 5 locking points.
- Safe holds 24 rifles or shotguns or 12 firearms and storage or all storage. 4 Adjustable shelves and fully carpeted interior included.
Package Contents:
- Stack-On 24 Gun Safe w/ Electronic Lock, Matte Black
Related Products to Stack-On 24 Gun Safe w/ Electronic Lock, 26.89x14.47x52.72
Stack-On 24 Gun Safe w/ Electronic Lock, 26.89x14.47x52.72 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Stack-On 24 Gun Safe w/ Combination Lock, Matte Hunter Green FS-24-MG-C , MPN: FS-24-MG-C , UPC: 085529112243 , Code: 78-GD-24GSF-FS-24-MG-C
- Stack-On 24 Gun Safe w/ Electronic Lock, Matte Black FS-24-MB-E , MPN: FS-24-MB-E , UPC: 085529113240 , Code: 78-GD-24GSF-FS-24-MB-E