Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Star Firestar-M43 Pistol, 9mm Luger, 3.39in barrel
The Firestar series is a group of small, compact pistols designed for concealed carry. They are single-action pistols with an inverted slide rail. The model 43 and 40 are mechanically identical, and almost all parts are interchangeable. The pistols have steel frames and are equipped with magazine safeties and drop safeties.![]()
Specifications for Star Firestar-M43 Pistol, 9mm Luger, 3.39in barrel:
| Manufacturer: | Star |
| Gun Make: | Star Firearms |
| Gun Model: | Star Firestar M43 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.39 in |
| Material: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | White 3-Dot |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Production Year: | 1990 - 1997 |
| Weight: | 26.9 oz |
| Height: | 4.61 in |
| Width: | 1.2 in |
| Length: | 6.5 in |
| Muzzle Velocity: | 1106 ft/s |
| Muzzle Energy: | 337 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Steel |
Package Contents:
- Star Firestar-M43 Pistol, 9mm Luger, 3.39in barrel
Star Firestar-M43 Pistol, 9mm Luger, 3.39in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Star Firestar-M43 Pistol, 9mm Luger, 3.39in barrel, steel frame, black rubber grip, recoil operated semi-automatic, white 3-dot, 7 round magazine, STARFSM439MM3.391FRRMPG , MPN: STARFSM439MM3.391FRRMPG , Code: 5U3-FH1-OP523-STARFSM439MM3-391-FRRMPG





































































































