Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The M Series pistol is a polymer frame design employing a Browning-style recoil action. It is striker-fired with a double-action only (DAO) trigger.The modern looking frame style has an ergonomic 111 degree grip angle and low barrel axis, minimizing muzzle lift and felt recoil. The frame includes a proprietary accessory rail forward of the trigger guard. Also unique to the gun are its unusual 'trapezoid' sights, similar in principle to the Glock's square 'U' notch design.![]()
| Manufacturer: | Steyr |
| Gun Make: | Steyr |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Triangular/Trapezoid |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Manual Frame Safety, Trigger Safety |
| Trigger Action: | Double-Action Only (DAO) |
| Magazine Capacity: | 14 Round |
| Production Year: | 1999 - 2002 |
| Weight: | 27.5 oz |
| Height: | 5.1 in |
| Width: | 1.2 in |
| Length: | 7.1 in |
| Muzzle Energy: | 364 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1150 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |