Tap Tap to Zoom
Welcome to a whole new world of personal lighting! Step into a whole new Streamlight MicroStream Flashlight experience, where size matters not form. These Flashlights from the trailblazers at Streamlight feature an incredibly compact design that still produces an impressive 250-lumens of light. The Streamlight MicroStream Personal Flashlight is made with an incredibly durable anodized aluminum housing, and features a scratch-resistant polycarbonate lens. From dusk till dawn you can count on Streamlight MicroStream personal lighting to see you through. A removable, multi-directional pocket clip offers hand-free use when you store this in your car or on your hat. A metal sleeve over the USB port of the Streamlight MicroStream Personal Light helps to keep your battery protected. A battery power indicator turns red when charging, and green when fully charged, you can use this little light for hours and hours. Get your hands on this tiny powerhouse with the Streamlight MicroStream Personal 250-Lumen Light.![]()
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical, Everyday, Work |
| Finish: | Type 2 Anodized |
| Fabric/Material: | Machined Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 50 - 250 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1.5 - 3.5 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 31 - 68 m |
| Diameter: | 0.61 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 3.87 in |
| Weight: | 1.2 oz |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Included Accessories: | Standard |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Condition: | New |