Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
Styrka S5 Series 10x42mm Waterproof Binocular has been discontinued by Styrka and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars & Accessories, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Styrka S5 Series 10x42mm Waterproof Binocular
Experience excellent optics with Styrka S5 Series 10x42mm Roof Prism Waterproof Binoculars, ST-35502. BAK-4 prisms deliver bright images and clear contrast from these Binoculars from Styrka. Experience reduced glare through fully multi-coated lenses with proprietary SXL anti-reflective coatings and edge blackening when you view your prey through Styrka S5 Series 10x42mm Roof Prism Waterproof Binos. With the protection of the Styrka warranty, you can send your binoculars in for a yearly cleaning and tuning, so your satisfaction is guaranteed when you buy Styrka S5 Series 10x42mm Roof Prism Waterproof Nitrogen Purged Binoculars.![]()
Specifications for Styrka S5 Series 10x42mm Roof Prism Waterproof Binoculars with Case:
| Angular field of view: | 6 degrees |
| Linear field of view: | 315ft at 1000 yards (105m at 1000 meters) |
| Close focus: | 8.2ft (2.5m) |
| Eye relief: | 16mm |
| Exit pupil: | 4.2mm |
| Relative brightness: | 17.6 |
| Twilight factor: | 20.5 |
| Interpupillary distance: | 58-72mm |
| Diopter ADJ range: | ±4 |
Features of Styrka S5 Series 10x42mm Roof Prism Waterproof Hunting Binoculars:
- Phase and dielectric coated BaK-4 prisms
- SXL fully multi-coated optics group
- 100% waterproof (IPX7 rating)
- Nitrogen purged
- Rubber armor
- Twist-up eyecups
- Tripod adaptable
Package Contents:
- Styrka S5 Series 10x42mm Roof Prism Waterproof Hunting Binoculars with Case
- Tethered lens covers and rain guard
- Padded comfort neck strap
- Lens cleaning cloth
- Custom carrying case
Related Products to Styrka S5 Series 10x42mm Waterproof Binocular
Styrka S5 Series 10x42mm Waterproof Binocular Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Styrka S5 Series 10x42mm Roof Prism Waterproof Binocular,Dark Green ST-35502 , MPN: ST-35502 , UPC: 889151355029 , Code: STK-BI-ST-35502



























































