Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for SureFire X300 Ultra LED Weapon Light
SureFire makes some of the most popular and well-known Pistol Weapon Lights on the market today. The best-selling powerful and versatile SureFire X300 Ultra LED Weapon Light (also known as the SureFire X300U, "U" for Ultra) features a high-performance LED that generates 1,000 lumens of white light focused by a Total Internal Reflection (TIR) lens to produce a tight beam with extended reach and significant surround light for peripheral vision. Trusted by police and military personnel worldwide, it's the perfect weapon light for close- to medium-range tactical situations. The virtually indestructible and highly efficient LED generates 1.5 hours of light on the highest setting. The high-strength aerospace aluminum body on the SureFire X300 Ultra LED Weapon Light is Mil-Spec hard anodized for superior toughness and is O-ring and gasket sealed to make it weatherproof. This SureFire weapon light is also versatile and can be attached to a pistol or a long gun since its Rail-Lock system permits rapid attachment to and removal from either Universal or Picatinny rails. Its integral ambidextrous push/toggle switch provides one-finger operation for either momentary or constant-on operation, ensuring that you have versatility in your hands with the SureFire X300U gun light.![]()
Specifications for SureFire X300 Ultra LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Diameter: | 1.125 in |
| Length: | 3.6 in |
| Weight: | 4 oz |
| Bezel Diameter: | 1.125 in |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 1.25 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
| Application: | Tactical |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | High Strength Aerospace Aluminum |
Features of SureFire X300 Ultra LED Weapon Light
- Recoil-proof high-performance LED produces 1,000 lumens
- Custom TIR lens creates smooth, far-reaching light with a larger center spot beam that is ideal for close- to medium-range engagements
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switching provides easy instant activation
- Attaches securely to both Universal and Picatinny accessory rails
- IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes
- High-strength aerospace aluminum body is Mil-Spec hard anodized for extreme durability
- Accepts optional pressure-activated DG and XT remote switches for precision control without altering grip on weapon
Package Contents:
- SureFire X300U Weapon Light
SureFire X300 Ultra LED Weapon Light Orderable Models
List of Orderable Models
- SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Black, NSN 6230-01-617-8332, X300U-A , MPN: X300U-A , UPC: 084871319065 , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A
- SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Tan, X300U-A-TN , MPN: X300U-A-TN , UPC: 084871320252 , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-TN
SureFire X300 Ultra LED Weapon Light Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, 1000 lumens, Black, X300U-A , MPN: X300U-A-DEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-DEMO
- USED, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Black, NSN 6230-01-617-8332, X300U-A , MPN: X300U-A-EDEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-EDEMO-IN-C
- USED, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Black, NSN 6230-01-617-8332, X300U-A , MPN: X300U-A-EDEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-EDEMO-RE-C
- SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, 600 Lumens, Black X300U-A-600 , MPN: X300U-A-600 , UPC: 923446 , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-600
- USED, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Tan, X300U-A-TN , MPN: X300U-A-TN-EDEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-TN-EDEMO-RE-B
- USED, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Tan, X300U-A-TN , MPN: X300U-A-TN-EDEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-TN-EDEMO-OT-C
- USED, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Tan, X300U-A-TN , MPN: X300U-A-TN-EDEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-TN-EDEMO-DF-F
- USED SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Black, NSN 6230-01-617-8332, X300U-A, EDEMO28, Used, Condition Fair , MPN: X300U-A-EDEMO28 , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-EDEMO28
- DEMO, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, 1000 lumens, Tan, X300U-A-TN , MPN: X300U-A-TN-DEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-TN-DEMO
- USED SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Tan, X300U-A-TN, EDEMO10, Used, Condition Fair , MPN: X300U-A-TN-EDEMO10 , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-TN-EDEMO10
- USED SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Black, NSN 6230-01-617-8332, X300U-A, EDEMO38, Used, Condition Fair , MPN: X300U-A-EDEMO38 , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-EDEMO38
- USED, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Black, NSN 6230-01-617-8332, X300U-A , MPN: X300U-A-EDEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-EDEMO-RE-B
- USED SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Black, NSN 6230-01-617-8332, X300U-A, EDEMO37, Used, Condition Good , MPN: X300U-A-EDEMO37 , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-EDEMO37
- USED, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Tan, X300U-A-TN , MPN: X300U-A-TN-EDEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-TN-EDEMO-RE-A
- USED, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Tan, X300U-A-TN , MPN: X300U-A-TN-EDEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-TN-EDEMO-DF-D
- USED, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Black, NSN 6230-01-617-8332, X300U-A , MPN: X300U-A-EDEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-EDEMO-RE-A
- USED SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Tan, X300U-A-TN, EDEMO11, Used, Condition Like New , MPN: X300U-A-TN-EDEMO11 , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-TN-EDEMO11
- USED, SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, Black, NSN 6230-01-617-8332, X300U-A , MPN: X300U-A-EDEMO , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-EDEMO-OT-D
- SureFire X300 Ultra LED Weapon Light, 1000 lumens, Black w/ Unity Tactical EXO, X300U-A-KIT1 , MPN: X300U-A-KIT1 , Code: FS-FLW-X300U-X300U-A-KIT1