Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Swampfox Kingslayer 1x22mm Reflex Red Dot Sight
The Kingslayer is a super compact, highly accurate micro reflex open red dot sight featuring three reticle options that allows for fast target acquisition with both eyes open while focusing through to the target. It is an RMR-compatible footprint for reciprocating pistol slides . For rifle or shotgun platforms, Kingslayer comes with a low profile 1913 Mil-Std Picatinny mount already installed. Kingslayer is waterproof, fog resistant and features a scratch resistant, anti-glare lens coating. Built like a tank, Kingslayer can withstand 800 gs of impact and maintain zero come what may.![]()
Specifications for Swampfox Kingslayer 1x22mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Objective Window Size: | 22 mm |
| Reticle: | Circle-Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1500 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 1.3 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| W/E Travel at 100 Yds: | 45/90 ft |
Features of Swampfox Kingslayer 1x22mm Reflex Red Dot Sight
- RMR footprint scope base for maximum compatibility with pistol slides
- Change CR1632 battery via side tray, no optic re-zero needed
- Included low Picatinny mount for shotguns and rifles
- Auto shut off: 4 hours with no movement (UP button to wake)
- Included dust cover
Package Contents:
- Swampfox Kingslayer 1x22mm Reflex Red Dot Sight
- Picatinny low profile mount
- Pistol mounting screws (3 sets)
- CR1632 3V battery
- Lens cloth
- Wrench
- Rubber dust cover
Swampfox Kingslayer 1x22mm Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Swampfox Kingslayer Reflex Red Dot Sight, 1x22mm, Green Circle Dot, OKS00122-GC , MPN: OKS00122-GC , UPC: 889157000909 , Code: 3Q9-RD-SFKS12-OKS00122-GC
- USED, Swampfox Kingslayer Reflex Red Dot Sight, 1x22mm, Green Circle Dot, OKS00122-GC , MPN: OKS00122-GC-EDEMO , Code: 3Q9-RD-SFKS12-OKS00122-GC-EDEMO-IN-B
- Swampfox Kingslayer Reflex Red Dot Sight, 1x22mm, Red Circle Dot, OKS00122-RC , MPN: OKS00122-RC , UPC: 889157000916 , Code: 3Q9-RD-SFKS12-OKS00122-RC
Swampfox Kingslayer 1x22mm Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Swampfox Kingslayer Micro Reflex Red Dot Sight 1x22mm, Green Circle Dot Reticle, Black, OKS00122-GC, EDEMO10, Condition Parts Only/Salvage, Defective , MPN: OKS00122-GC-EDEMO10 , Code: 3Q9-RD-SFKS12-OKS00122-GC-EDEMO-DF-F
- DEMO, Swampfox Kingslayer Micro Reflex Red Dot Sight, 1x22mm, Red Circle Dot Reticle, Black, OKS00122-RC , MPN: OKS00122-RC-DEMO , Code: 3Q9-RD-SFKS12-OKS00122-RC-DEMO
- Swampfox Kingslayer Micro Reflex Red Dot Sight, 1x22mm, 3 MOA Dot Reticle, Black, OKS00122-2 , MPN: OKS00122-2 , UPC: 889157000848 , Code: 3Q9-RD-SFKS12-OKS00122-2
- DEMO, Swampfox Kingslayer Micro Reflex Red Dot Sight, 1x22mm, 3 MOA Dot Reticle, Black, OKS00122-2 , MPN: OKS00122-2-DEMO , Code: 3Q9-RD-SFKS12-OKS00122-2-DEMO
- DEMO, Swampfox Kingslayer Micro Reflex Red Dot Sight, 1x22mm, Green Circle Dot Reticle, Black, OKS00122-GC , MPN: OKS00122-GC-DEMO , Code: 3Q9-RD-SFKS12-OKS00122-GC-DEMO