Tap Tap to Zoom
- Color:
- Nickel Boron
- Finish:
- Nickel Boron
- Caliber:
- 5.56mm
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- M16
- Gun Frame Size:
- Small
- Weight:
- 11.6 oz
Code: 29U-BCG-NBBC1-BCG-NIB
MPN: BCG-NIB
UPC: 686294505355
Product Info for TacFire M16 5.56mm Bolt Carrier Group
Meant to be regarded as a very good product for pretty much anyone, we're sure you'll enjoy the TacFire M16 5.56mm Bolt Carrier Group.![]()
Developed working with some of the most extremely strong and dependable substances available, these Bolt Carrier Groups through TacFire provides you with something that gives you numerous years of stability.
TacFire has been generating top quality merchandise for a very long time, and the TacFire M16 5.56mm Bolt Carrier Group is their very own way of showing you just how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we make it our obligation to purchase the perfect solution for all your needs, and featuring the TacFire M16 5.56mm Bolt Carrier Group is a thing that we are pleased to offer.
Specifications for TacFire M16 5.56mm Bolt Carrier Group:
| Manufacturer: | TacFire |
| Color: | Nickel Boron |
| Finish: | Nickel Boron |
| Fabric/Material: | 17-4 Stainless Steel |
| Carrier Material: | 8620 Tool Steel |
| Bolt Material: | 9310 Tool Steel |
| Caliber: | 5.56mm |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | M16 |
| Gun Frame Size: | Small |
| Length: | 7.5 in |
| Weight: | 11.6 oz |
Package Contents:
- TacFire M16 5.56mm Bolt Carrier Group
TacFire M16 5.56mm Bolt Carrier Group Orderable Models
List of Orderable Models
- TacFire M16 5.56mm Bolt Carrier Group, Nickel Boron, Small, BCG-NIB , MPN: BCG-NIB , UPC: 686294505355 , Code: 29U-BCG-NBBC1-BCG-NIB