Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tanfoglio Force-99-F-Compact Pistol, .40 S&W, 3.7in barrel
The Force series of pistols as a polymer frame design based Tanfoglio's Standard, Combat and Compact models. The 'F' series features a frame mounted cock-and-lock safety lever while the 'R' series features a slide mounted decocking safety lever.![]()
Specifications for Tanfoglio Force-99-F-Compact Pistol, .40 S&W, 3.7in barrel:
| Manufacturer: | Tanfoglio |
| Gun Make: | Tanfoglio |
| Gun Model: | Tanfoglio Force 99 F Compact |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 3.7 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 12 Round |
| Production Year: | 1999 |
| Weight: | 26.5 oz |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 7.7 in |
| Muzzle Energy: | 385 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 981 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
Package Contents:
- Tanfoglio Force-99-F-Compact Pistol, .40 S&W, 3.7in barrel
Tanfoglio Force-99-F-Compact Pistol, .40 S&W, 3.7in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tanfoglio Force-99-F-Compact Pistol, .40 S&W, 3.7in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, fixed combat, 12 round magazine, TF99FCT40SW3.71FRRMPG , MPN: TF99FCT40SW3.71FRRMPG , Code: 5U6-FH1-OP546-TF99FCT40SW3-71-FRRMPG




























































































