Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tanfoglio Gold-Custom Pistol, 9mm Luger, 5.24in barrel
This single-action (SA) pistol was designed for IPSC Open Class competition. This weapon has a polygonal barrel and is available with a variety of optional compensator and sight options. There are tapped holes in the front of the frame for optical sight mounting. The steel frame and slide are matte chromed.![]()
Specifications for Tanfoglio Gold-Custom Pistol, 9mm Luger, 5.24in barrel:
| Manufacturer: | Tanfoglio |
| Gun Make: | Tanfoglio |
| Gun Model: | Tanfoglio Gold Custom |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.24 in |
| Material: | Aluminum |
| Sight Configuration: | Drilled For Scope Mount |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Rifling Profile: | Polygonal |
| Magazine Capacity: | 16 Round |
| Production Year: | 1992 |
| Weight: | 44.1 oz |
| Height: | 5.38 in |
| Width: | 1.25 in |
| Length: | 10.1 in |
| Muzzle Velocity: | 1216 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Energy: | 407 ft-lbs |
Package Contents:
- Tanfoglio Gold-Custom Pistol, 9mm Luger, 5.24in barrel
Tanfoglio Gold-Custom Pistol, 9mm Luger, 5.24in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tanfoglio Gold-Custom Pistol, 9mm Luger, 5.24in barrel, stainless steel frame, aluminum grip, recoil operated semi-automatic, drilled for scope mount, 16 round magazine, TGC-9MM-5.24-1-FRRMPG , MPN: TGC-9MM-5.24-1-FRRMPG , Code: 5U6-FH1-OP594-TGC-9MM-5-24-1-FRRMPG



































































































