Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tanfoglio Limited-Custom Pistol, 9mm Luger, 4.75in barrel
This single-action (SA) pistol uses the same frame as the Gold series, but does not employ a barrel compensator. There are tapped holes in the front of the frame for optical sight mounting.![]()
Specifications for Tanfoglio Limited-Custom Pistol, 9mm Luger, 4.75in barrel:
| Manufacturer: | Tanfoglio |
| Gun Make: | Tanfoglio |
| Gun Model: | Tanfoglio Limited Custom |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.75 in |
| Material: | Aluminum |
| Sight Configuration: | Adjustable Target |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Rifling Profile: | Polygonal |
| Magazine Capacity: | 16 Round |
| Production Year: | 1997 |
| Weight: | 42.3 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 8.9 in |
| Muzzle Velocity: | 1193 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Matte Black Steel |
| Muzzle Energy: | 392 ft-lbs |
Package Contents:
- Tanfoglio Limited-Custom Pistol, 9mm Luger, 4.75in barrel
Tanfoglio Limited-Custom Pistol, 9mm Luger, 4.75in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tanfoglio Limited-Custom Pistol, 9mm Luger, 4.75in barrel, matte black steel frame, aluminum grip, recoil operated semi-automatic, adjustable target, 16 round magazine, TO-LTD CM-9MM-4.75-1-FRRMPG , MPN: TO-LTD CM-9MM-4.75-1-FRRMPG , Code: 5U6-FH1-OP739-TO-LTD-CM-9MM-4-75-1-FRRMPG




































































































