Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for TARA TM-9 Pistol, 9mm Luger, 4.44in barrel
Striker-fired polymer framed pistol similar in size and style to the Glock 19, but more economically priced. The double-action only (DARE) trigger provides a second-strike capability. A pre-semi-cocked striker single action (SPEAR) variant is also available. Features a low bore axis, stainless steel slide and barrel, accessory rail, ambidextrous magazine release.![]()
Specifications for TARA TM-9 Pistol, 9mm Luger, 4.44in barrel:
| Manufacturer: | TARA |
| Gun Make: | TARA Tactical |
| Gun Model: | TARA TM-9 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.44 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | White 3-Dot |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | No Manual Safety |
| Trigger Action: | Double-Action Only (DAO) |
| Magazine Capacity: | 17 Round |
| Weight: | 28.2 oz |
| Height: | 5.47 in |
| Width: | 1.18 in |
| Length: | 7.36 in |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
| Muzzle Energy: | 381 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1176 ft/s |
Package Contents:
- TARA TM-9 Pistol, 9mm Luger, 4.44in barrel
TARA TM-9 Pistol, 9mm Luger, 4.44in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- TARA TM-9 Pistol, 9mm Luger, 4.44in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, white 3-dot, 17 round magazine, TARATM99MM4.441FRRMPG , MPN: TARATM99MM4.441FRRMPG , Code: 5U7-FH1-OP1305-TARATM99MM4-441-FRRMPG



































































































