Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Taurus Judge TORO Revolver, .45 Long Colt/.410 Bore, 3in Barrel
More than a decade since it was first introduced, the legendary Taurus Judge still rules. Today, it's available in more than a dozen models. Capable of chambering both 45 Colt and 410 shotshell, it's the original five-shot game changer.![]()
Specifications for Taurus Judge TORO Revolver, .45 Long Colt/.410 Bore, 3in Barrel:
| Manufacturer: | Taurus |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Model: | Taurus Judge |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .45 Colt, .410 Bore |
| Barrel Length: | 3 in |
| Barrel Material: | Stainless Steel |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front, Fixed Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Transfer Bar |
| Trigger Action: | Double Action/Single Action (DA/SA) |
| Weight: | 37 oz |
| Height: | 5.1 in |
| Width: | 1.5 in |
| Overall Length: | 9.5 in |
| Cylinder Capacity: | 5 |
| Firearm Frame Material: | Stainless Steel |
| Gun Frame Size: | Compact |
Related Products to Taurus Judge TORO Revolver, .45 Long Colt/.410 Bore, 3in Barrel
Taurus Judge TORO Revolver, .45 Long Colt/.410 Bore, 3in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Taurus Judge TORO Revolver, .45 Long Colt/.410 Bore, 3in Barrel, Fixed, Black Frame, Rubber Grip, 5 Round Cylinder, 24410P31T , MPN: 24410P31T , UPC: 725327635321 , Code: 95X-FH2-ZNT1457-24410P31T
- Taurus Judge TORO Revolver, .45 Long Colt/.410 Bore, 3in Barrel, Fixed, Stainless Frame, Rubber Grip, 5 Round Cylinder, 24410P39T , MPN: 24410P39T , UPC: 725327635314 , Code: 95X-FH2-ZNT1457-24410P39T
















































