Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Taurus Millennium-Pro-PT-140 Pistol, .40 S&W, 3.25 in barrel
Taurus Millennium Pro series pistols are manufactured with injection molded polymer frames, and blued carbon steel, stainless steel, or titanium slides. The Millennium Pro pistols offer many improvements over the previous 'Standard' Millennium models, but were introduced as enhancements to the originals, not to supplant them. Pro versions have now been released for nearly all of the 'Standard' Millennium models. Some features of the Pro line include optional increased magazine capacities, larger and easier to operate controls, a double action (DA/SA) trigger mechanism on some models with reduced trigger travel and an improved smoother and lighter trigger pull, an enhanced frame, and an improved more ergonomic grip design.![]()
Specifications for Taurus Millennium-Pro-PT-140 Pistol, .40 S&W, 3.25 in barrel:
| Manufacturer: | Taurus |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Model: | Taurus PT140 Millennium Pro |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .40 S&W |
| Barrel Length: | 3.25 in |
| Material: | Checkered Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Striker Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 RH |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Weight: | 23.5 oz |
| Height: | 5.125 in |
| Length: | 6.125 in |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
| Muzzle Velocity: | 948 ft/s |
| Muzzle Energy: | 359 ft-lbs |
Package Contents:
- Taurus Millennium-Pro-PT-140 Pistol, .40 S&W, 3.25 in barrel
Taurus Millennium-Pro-PT-140 Pistol, .40 S&W, 3.25 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Taurus Millennium-Pro-PT-140 Pistol, .40 S&W, 3.25 in barrel, black polymer frame, checkered polymer grip, recoil operated semi-automatic, striker double-action, firing pin block, 3-dot fixed, 10 round magazine, TRSMLNMPROPT140-FRRMPG , MPN: TRSMLNMPROPT140-FRRMPG , Code: 95X-FH1-FRROP1524-TRSMLNMPROPT140-FRRMPG































































































