Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Tenzing TZ 1200 Ultra Light Hydration Pack Compatible Day Pack has been discontinued by Tenzing and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Bags & Backpacks, Hydration yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tenzing TZ 1200 Ultra Light Hydration Pack Compatible Day Pack
For hunters looking for a lightweight solution to comfortably carry a water supply and their essential gear, the Tenzing TZ 1200 Camouflage Hydration Hunting Backpack is the perfect pack. This Hunting Back Packfrom Tenzing has a low profile design, eight organized pockets and 2-liter water reservoir compartment that make it ideal for treestand or day hunting. The breathable mesh back pad and padded hip panels on the Tenzing 1200 TZ Camouflage Day Pack has two lower compression straps that are perfect for attaching additional gear. This Tenzing Equipment Bag is made using incredibly durable materials and construction, to provide you with a bag that is long lasting, reliable, and efficient. For a great way to make sure you have all of your essential gear, H2O, and more, choose the Tenzing Explore Tech H2O Compatible Hunting Gear Bag.![]()
Specifications for Tenzing Camouflage TZ 1200 Hunting Gear Backpack:
| Color: | Camouflage |
| Total Cubic Inches: | 1211 cu in |
| Total Weight: | 2lb |
| Face Compartment: | 12.5x7x2in |
| Main Compartment: | 17x10x2.5in |
| Main Compartment Expansion: | 15x9x2.5in |
| Face Compartment: | 15x9x1.5in |
| Expanding Bungee Compartment: | 9x11x12in |
| Side Pocket x2: | 3x4x2in |
Features of Tenzing Hunting Equipment Bag - TZ1200:
- BREATHABLE MESH BACK PAD
- PADDED HIP PANELS
- H2O COMPATIBLE (2-LITER)
- EIGHT TOTAL COMPARTMENTS AND POCKETS
- EXPANDABLE MAIN COMPARTMENT
- THREE SPECIALIZED ZIP POCKETS
- TWO LOWER COMPRESSION STRAPS TO ATTACH EXTRA GEAR
Package Contents:
- Tenzing TZ 1200 Hydration Backpack
Related Products to Tenzing TZ 1200 Ultra Light Hydration Pack Compatible Day Pack
Tenzing TZ 1200 Ultra Light Hydration Pack Compatible Day Pack Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tenzing TZ 1200 Ultra Light Day Pack - AP in plain Kraft carton 9818-04 , MPN: 9818-04 , Code: 3O-HY1-TZULTPK-9818-04



























































