Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Thermo Fisher Scientific Still 240v 3wire 3phse Csa10gl A1016-D has been discontinued by Thermo Fisher Scientific and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Outdoor Gear, Hydration, Water Filtration Systems yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Thermo Fisher Scientific Still 240v 3wire 3phse Csa10gl A1016-D
Electric Classic Still Features vented condenser double-walled evaporator low water cutoff deconcentrator (removes impurities) Q-baffle (removes pyrogens) and tin lining. 38LPH water capacity. 9.5mm NPT cooling water. 9.5mm NPT feedwater. 19mm NPT waste. 109.2x35.6x147.3cm. 240V 66A 3 phase. ![]()
Specifications for Thermo Fisher Scientific Still 240v 3wire 3phse Csa10gl A1016-D:
| Catalog number: | Â 26112-101 |
| Type: | Â INST/EQUIP 1500+ |
| Electrical: | Â 240V, 66A, 3 phase |
| Water Capacity: | Â 38 L/hr. |
| W x D x H: | Â 109.2 x 35.6 x 147.3 cm (43 x 14 x 58") |
| Cooling Water Fitting: | Â 3/8" NPT |
| Feed Water Fitting: | Â 3/8" NPT |
| Waste Water Fitting: | Â 3/4" NPT |
| Supplier No.: | Â A1016-D |
Package Contents:
- Thermo Fisher Scientific Still 240v 3wire 3phse Csa10gl A1016-D / 26112-101
Related Products to Thermo Fisher Scientific Still 240v 3wire 3phse Csa10gl A1016-D
Thermo Fisher Scientific Still 240v 3wire 3phse Csa10gl A1016-D Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Thermo Fisher Scientific Still 240v 3wire 3phse Csa10gl A1016-D, Unit EA , MPN: A1016-D , Code: TH-91M-A1016-D-EA