Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tisas Zig-PCS-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel
Meant to be regarded as a very good product for pretty much any individual, we are positive you are going to enjoy the Tisas Zig-PCS-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel.![]()
Established by using several of the most extremely durable and dependable resources in existence, these Shop by Firearm Model via Tisas offers you a product that will give you years of reliability.
Tisas has been developing high-quality products for a very long time, and the Tisas Zig-PCS-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel is their very own means of demonstrating how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to purchase the most suitable solution for all your specifications, and presenting the Tisas Zig-PCS-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel is a thing that we're pleased to offer.
Specifications for Tisas Zig-PCS-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel:
| Manufacturer: | Tisas |
| Gun Make: | Tisas |
| Gun Model: | Tisas Zigana PCS 9 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Checkered Walnut |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Production Year: | 2008 |
| Weight: | 36.9 oz |
| Height: | 5.3 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 7.64 in |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Velocity: | 1150 ft/s |
| Muzzle Energy: | 364 ft-lbs |
Package Contents:
- Tisas Zig-PCS-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel
Tisas Zig-PCS-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tisas Zig-PCS-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel, stainless steel frame, checkered walnut grip, recoil operated semi-automatic, 3-dot fixed, 10 round magazine, TSZIGPCS99MM41FRRMPG , MPN: TSZIGPCS99MM41FRRMPG , Code: 5U8-FH1-OP1399-TSZIGPCS99MM41-FRRMPG





































































































