Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tisas Zigana-PX-9-G2 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel
Features an integrated M1913 accessory rail, interchangeable backstraps, front and rear slide serrations, striker status indicator , removable magwell.![]()
Specifications for Tisas Zigana-PX-9-G2 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel:
| Manufacturer: | Tisas |
| Gun Make: | Tisas |
| Gun Model: | Tisas Zigana PX-9 G2 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed Blade Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 18 Round |
| Production Year: | 2021 |
| Weight: | 26.88 oz |
| Height: | 5.75 in |
| Width: | 1.38 in |
| Length: | 7.2 in |
| Muzzle Energy: | 364 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1150 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
Package Contents:
- Tisas Zigana-PX-9-G2 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel
Tisas Zigana-PX-9-G2 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tisas Zigana-PX-9-G2 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, fixed blade front, adjustable rear, 18 round magazine, TSZGPX9G29MM41FRRMPG , MPN: TSZGPX9G29MM41FRRMPG , Code: 5U8-FH1-OP1394-TSZGPX9G29MM41-FRRMPG








































































































