1 of 1 images
Tisas Zigana-PX-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, fixed blade front, fixed notch rear, 15 round magazine, TS-ZG PX-9-9MM-4-1-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tisas Zigana-PX-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel
Features an integrated M1913 accessory rail, interchangeable backstraps, front and rear slide serrations.![]()
Specifications for Tisas Zigana-PX-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel:
| Manufacturer: | Tisas |
| Gun Make: | Tisas |
| Gun Model: | Tisas Zigana PX-9 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed Blade Front, Fixed Notch Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 15 Round |
| Production Year: | 2020 |
| Weight: | 26.24 oz |
| Height: | 5.75 in |
| Width: | 1.38 in |
| Length: | 7.2 in |
| Muzzle Energy: | 364 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
| Muzzle Velocity: | 1150 ft/s |
Package Contents:
- Tisas Zigana-PX-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel
Tisas Zigana-PX-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tisas Zigana-PX-9 Pistol, 9mm Luger, 4in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, fixed blade front, fixed notch rear, 15 round magazine, TS-ZG PX-9-9MM-4-1-FRRMPG , MPN: TS-ZG PX-9-9MM-4-1-FRRMPG , Code: 5U8-FH1-OP1393-TS-ZG-PX-9-9MM-4-1-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare








































































































