Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tokarev TX3 12A1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
The TX3 12A1 is a rugged pump?action 12GA built for defensive use. It includes an 18.5" chrome?lined barrel, ventilated heat shield, integrated Weaver rail with ghost?ring rear and fiber?optic front sights, Picatinny optics mounting, and Mossberg 500/590 furniture compatibility for aftermarket upgrades.![]()
Features:
Dual?bar pump action and anodized finish
Integrated heat shield and ghost?ring sights
Polymer Stock and Forearm 500/590 Compatible
3"" Chamber - 1yr Warranty/Lifetime Service Plan
Specifications for Tokarev TX3 12A1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel:
| Manufacturer: | Tokarev |
| Finish: | Chromate |
| Gun Make: | Tokarev |
| Gun Model: | Tokarev TX3 12A1 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Modified/Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front, Ghost Ring Rear |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 6.1 lb |
| Overall Length: | 38 in |
| Stock Color: | Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Drilled And Tapped: | Yes |
| Hand: | Right |
| Shotgun Magazine Capacity: | 5 Rounds 3 in |
Package Contents:
- Tokarev TX3 12A1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
Related Products to Tokarev TX3 12A1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
Tokarev TX3 12A1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tokarev TX3 12A1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel, 5 Round Capacity, 21000420 , MPN: 21000420 , UPC: 810162050412 , Code: 5Y3-FS1-SHTG224-21000420-FRRMPG







































