Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Tokarev TX3 12MA1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
The TX3 12MA1 is a nickel?finished, pump?action 12GA designed for home defense and range work. It features a chrome?lined barrel, ventilated heat shield, ghost?ring rear and fiber?optic front sights, Weaver/Picatinny optic readiness, and broad Mossberg 500/590 furniture compatibility for easy customization.![]()
Features:
Dual?bar pump action and chrome?lined barrel
Nickel/anodized finish with included heat shield
Ghost?ring rear & fiber?optic front sights
Weaver & Picatinny rails for optics
Mossberg 500/590 furniture compatibility (may require minor fitting)3" chamber;
1?year Warranty & Lifetime service plan
Specifications for Tokarev TX3 12MA1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel:
| Manufacturer: | Tokarev |
| Finish: | Electroless Nickel |
| Gun Make: | Tokarev |
| Gun Model: | Tokarev TX3 12MA1 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Modified/Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front, Ghost Ring Rear |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 6.1 lb |
| Overall Length: | 38 in |
| Stock Color: | Black |
| Firearm Receiver Color: | Nickel |
| Drilled And Tapped: | Yes |
| Hand: | Right |
| Shotgun Magazine Capacity: | 5 Rounds 3 in |
Package Contents:
- Tokarev TX3 12MA1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
Related Products to Tokarev TX3 12MA1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
Tokarev TX3 12MA1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tokarev TX3 12MA1 Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel, 5 Round Capacity, 21000421 , MPN: 21000421 , UPC: 810162050429 , Code: 5Y3-FS1-SHTG225-21000421-FRRMPG







































