Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Illuminated Red TA31RCO-M150CP-EE Chevron
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics/Tritium
- Condition:
- New
Code: TJ-RS-TA31RCO-M150CP-EE
MPN: TA31RCO-M150CP
UPC: 719307302242
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Trijicon ACOG M150 ARMY Optic Rifle Scope w/ TA51 Mount - 4x32mm
No longer just strictly for military use, the Trijicon ACOG 4x32 M150 ARMY Optic Rifle Scope w/ TA51 Mount comes in a lightweight and compact design. This rifle scope by Trijicon uses a combination of fiber optics and self-luminous tritium that allows the aiming point to always be illuminated without the use of batteries. Available in a variety of reticle and magnification configurations,the Trijicon ACOG 4x32 M150 ARMY Rifle Scope is ideally suited for a wide range of firearm applications and shooting situations. Even with its reduced size, the Trijicon ACOG 4x32 M150 Tactical Scope delivers the same precision any-light aiming capabilities, the same accuracy, and the same tough, dependable performance as the original Trijicon ACOG Riflesight. At less than 6 ounces, the Trijicon ACOG 4x32 M150 Scope w/ Fiber Optics & Tritium Illumination is perfect for fast-moving tactical teams operating in close quarters or for speed-oriented competition venues.![]()
Specifications for Trijicon ACOG M150 ARMY Optic Rifle Scope w/ TA51 Mount - 4x32mm:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Illuminated Red TA31RCO-M150CP-EE Chevron |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Field of View, Linear: | 36.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 1.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 5.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics/Tritium |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
| Housing/Frame Material: | Forged Aluminum |
| Attachment Type: | TA51 |
Features of Trijicon ACOG M150 ARMY Optic Rifle Scope w/ TA51 Mount - 4x32mm:
- Edge-to-edge clarity: Fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- Range-ready construction: Tested to Military Standards, the ultra-lightweight, ruggedized design and anti-scratch glass stands up to the elements.
- Accurate shot placement at any distance: Versatile magnifications designed for the range and competition.
- Quick & easy zeroing: Crisp, precise, windage/elevation adjusters require no tools. Capped adjusters prevent accidental shift.
- Easy-focus eyepiece: Diopter accommodates the shooter's individual prescription.
- Ultimate user control: Matte finish and easy-grip tactical knurling for responsive adjustments.
- Fast scanning, detection and engagement: Extra-wide field of view for maximum situational awareness.
- Rapid target acquisition: Uncluttered, easy-to-use reticles for fast and accurate shots.
Package Contents:
- Trijicon ACOG M150 ARMY Optic Rifle Scope w/ TA51 Mount - 4x32mm
- Thumbscrew Flattop Adapter (TA51)
- killFlash Anti-Reflection Device (TA91)
- Objective & Eyepiece Flip Cap Set
- LENSPEN (TA56)
- Lanyard Assembly for Adjuster Caps (TA71E)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- RCO Manual
- Warranty Card
Trijicon ACOG M150 ARMY Optic Rifle Scope w/ TA51 Mount - 4x32mm Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon ACOG 4x32, ARMY Rifle Combat Optic for the M150 w/ TA51 Mount TA31RCO-M150CP , MPN: TA31RCO-M150CP , UPC: 719307302242 , Code: TJ-RS-TA31RCO-M150CP-EE
Trijicon ACOG M150 ARMY Optic Rifle Scope w/ TA51 Mount - 4x32mm Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Trijicon ACOG 4x32, ARMY Rifle Combat Optic for the M150 w/ TA51 Mount TA31RCO-M150CP , MPN: TA31RCO-M150CP-DMO , Code: TJ-RS-TA31RCO-M150CP-DMO
- Demo,Trijicon ACOG 4x32, ARMY Rifle Combat Optic for the M150 w/ TA51 Mount M150CP-DEMO , MPN: M150CP-DEMO , Code: TJ-RS-TA31RCO-M150CP-DEMO