Tap Tap to Zoom

Code: TJ-NVR-ChvronFlat-TA648-308
MPN: TA648-308
UPC: 719307302266

Code: TJ-NVR-ChvronFlat-TA648-308G
MPN: TA648-308G
UPC: 719307303515

Code: TJ-NVR-ChvronFlat-TA648-50
MPN: TA648-50
UPC: 719307302273
Buy Together and Save
Trijicon ACOG 6x48 Rifle Scope is a high-performance night vision Rifle Scope that is optimized for use with today's sophisticated rifle platforms. With a Trijicon ACOG 6, you get powerful magnification, and the tritium/fiber optics and computerized aiming systems are designed to increase your accuracy. Fast target acquisition and precise aiming are possible every time you use your Trijicon ACOG 6x48 Rifle Scope, due in no small part to its use of fiber optics, a superior heat-shielding system, and an innovative bullet drop compensator. Using the Trijicon ACOG 6x48 Bindon Aiming Concept Rifle Scope, shooters can enhance their target identification and hit percentage, thanks to such features as automatic bullet drop compensation, which uses software to adjust for bullet drop, and open reticle designs that are intuitive for the shooter. Powered by Trijicon fiber optics and tritium technology, the Trijicon ACOG 6x48 Night Vision Rifle Scope is completely battery free and utterly reliable, even in the darkest environments. What's more, the scope comes packaged with a TA75 Picatinny rail adapter, a lens pen, a Trijicon logo sticker, a manual, and a warranty card. For a high definition night vision rifle scope, look no further than the Trijicon ACOG 6x48 Waterproof Rifle Scope.![]()
| Manufacturer: | Trijicon |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 2.7 in |
| Length: | 9 in |
| Weight: | 36.9 oz |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 48 mm |
| Finish: | Matte |
| Exit Pupil: | 8.1 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Field of View, Linear: | 17 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.3 degrees |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 500 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | 1 Picatinny Rail Adapter Fit TA75, 1 Lanyard Assembly for Adjuster Caps Fit TA107, 1 LensPen Fit TA56, 1 Trijicon Logo Sticker Fit PR15, 1 Warranty Card, 1 Manual |
| Magnification Type: | Fixed |
| Attachment Type: | TA75 |
| Country of Origin: | USA |
| Package Type: | Polymer Hard Case |