Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Trijicon ACOG 6x48 Dual Ill Rifle Scope w/Mount, Green Chevron .308 Reticle
The Trijicon ACOG 6x48 Dual Ill Rifle Scope w/Mount, Green Chevron .308 Reticle Magnification: 6 x, Eye Relief: 2.7 in, Length: 9 in, Weight: 36.9 oz, Color: Black, Objective Lens Diameter: 48 mm, Finish: Matte, Reticle: Illuminated Green TA648-308G Chevron, Illumination Color: Green, Exit Pupil: 8.1 mm, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Field of View, Linear: 17 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 3.3 degrees, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 500 ft, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Fabric/Material: Forged Aluminum, Condition: New, Included Accessories: 1 Lanyard Assembly for Adjuster Caps Fit TA107, 1 LensPen Fit TA56, 1 Manual, 1 Picatinny Rail Adapter Fit TA75, 1 Trijicon Logo Sticker Fit PR15, 1 Warranty Card, Attachment Type: TA75, Country of Origin: USA, Magnification Type: Fixed, Package Type: Polymer Hard Case. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 30% Off! Please also check out more options for Trijicon ACOG 6x48 Rifle Scope w/ Fiber Optics & Tritium.
Purchase your new Trijicon ACOG 6x48 Dual Ill Rifle Scope w/Mount, Green Chevron .308 Reticle from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Trijicon ACOG 6x48 Rifle Scope w/ Fiber Optics & Tritium:
- Always On, Always Ready: Most ACOG models are battery free, featuring a tritium/fiber optic illuminated reticle that automatically adjusts the brightness based on available light.
- Take Control: Several ACOG models are designed with a user-adjustable brightness setting powered by a single AA battery. The 3.5x35 LED and 4x32 LED models both offer six adjustable brightness settings.
- Rugged, Reliable Housing Design: Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system.
- "Both Eyes Open" Design: "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness.
- Outstanding Clarity: The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion.
- Exact Target Distances & Holds: Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming.
- Combat Proven: No other magnified optic has been used more in combat than the ACOG.
- Shock-Resistant: Proven to withstand recoil from a .22LR to a .50BMG and everything in between. Easily passes U.S. Military drop test requirements.
- Waterproof: Exceptional waterproof performance that exceeds military standards. Dry nitrogen-filled to eliminate fogging. This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging.
Package Contents:
- Trijicon ACOG 6x48 Rifle Scope w/ Fiber Optics & Tritium
- Picatinny Rail Adapter (TA75)
- LENSPEN (TA56)
- Lanyard Assembly for Adjuster Caps (TA107)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG Manual
- Warranty Card
Specifications for Trijicon ACOG 6x48 Dual Ill Rifle Scope w/Mount, Green Chevron .308 Reticle
| Magnification | 6 x |
| Eye Relief | 2.7 in |
| Length | 9 in |
| Weight | 36.9 oz |
| Color | Black |
| Objective Lens Diameter | 48 mm |
| Finish | Matte |
| Reticle | Illuminated Green TA648-308G Chevron |
| Illumination Color | Green |
| Exit Pupil | 8.1 mm |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Field of View, Linear | 17 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 3.3 degrees |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 500 ft |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Fabric/Material | Forged Aluminum |
| Condition | New |
| Included Accessories | 1 Lanyard Assembly for Adjuster Caps Fit TA107, 1 LensPen Fit TA56, 1 Manual, 1 Picatinny Rail Adapter Fit TA75, 1 Trijicon Logo Sticker Fit PR15, 1 Warranty Card |
| Attachment Type | TA75 |
| Country of Origin | USA |
| Magnification Type | Fixed |
| Package Type | Polymer Hard Case |