Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
The Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope is a mid-range Rifle Scope that ensures accuracy and rapid target acquisition for your rifle of choice. Use the top-mounted adjustment knobs to quickly and easily adjust your windage and elevation, and use the top-mounted Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Tactical Rifle Scope 's elevation and windage adjusters to easily and precisely adjust your zero. The red and green LED aiming lights of the Trijicon Credo CR624 1-6x24 Rifle Scope turn on with your choice of two brightness settings, and you can easily switch back and forth between the two lighting systems to match your environment. A fast-focus eyepiece and a reticle with a variable width allows this Rifle Scope to deliver crisp clarity and an accurate point of aim at any distance. Choose the Trijicon Credo CR624 1-6x24 Tactical Rifle Scope for a high performing sighting solution that will keep you shooting for years to come.![]()
Specifications for Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 0.47 - 0.16 in |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 113.4 - 18.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 21.4 - 3.58 degrees |
| Eye Relief: | 3.5 - 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 276.86 mm, 10.9 in |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 71.12 mm, 2.8 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Height: | 50.8 mm, 2 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 10 |
| Operating Temperature: | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
“BOTH-EYES-OPEN” SHOOTING
CONFIDENT AIMING IN ANY LIGHT
ULTRA DURABLE FOR ENSURED RELIABILITY
EDGE-TO-EDGE CLARITY
FAST SCANNING, DETECTION AND TRACKING
PURPOSE-DRIVEN DESIGN
RAPID TARGET ACQUISITION
REPOSITIONABLE MAGNIFICATION LEVER
QUICK & EASY ADJUSTMENTS
Package Contents:
- Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- 3mm Hex Key exposed Zero Stop models
- Bikini caps
- CR2032 Battery
- Logo Sticker
- Quick Reference Guide
- Repositionable Mag. Knob w/ set screw
- Scopecoat
- Warranty Card
Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane, Black, Green MRAD Segmented Circle Reticle, Mil Rad Adjustment, 2900024 , MPN: CR624-C-2900024 , UPC: 719307403680 , Code: TJ-RS-TRIRS7-2900024
- Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green BDC Segmented Circle .223 / 55 Grain Reticle, MOA Adjustment, 2900016 , MPN: CR624-C-2900016 , UPC: 719307403031 , Code: TJ-RS-TRIRS7-2900016
- Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Red BDC Segmented Circle .223 / 55 Grain Reticle, MOA Adjustment, 2900015 , MPN: CR624-C-2900015 , UPC: 719307403024 , Code: TJ-RS-TRIRS7-2900015
- Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane, Black, Red MRAD Segmented Circle Reticle, Mil Rad Adjustment, 2900023 , MPN: CR624-C-2900023 , UPC: 719307403673 , Code: TJ-RS-TRIRS7-2900023
Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green BDC Segmented Circle .223 / 55 Grain Reticle, MOA Adjustment, 2900016-DEMO , MPN: 2900016-DEMO , Code: TJ-RS-TRIRS7-2900016-DEMO
- DEMO, Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Red BDC Segmented Circle .223 / 55 Grain Reticle, MOA Adjustment, 2900015 , MPN: 2900015-DEMO , Code: TJ-RS-TRIRS7-2900015-DEMO
- DEMO, Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane, Black, Green MRAD Segmented Circle Reticle, Mil Rad Adjustment, 2900024 , MPN: 2900024-DEMO , Code: TJ-RS-TRIRS7-2900024-DEMO
- DEMO, Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane, Black, Red MRAD Segmented Circle Reticle, Mil Rad Adjustment, 2900023 , MPN: 2900023-DEMO , Code: TJ-RS-TRIRS7-2900023-DEMO
- Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Green BDC Segmented Circle .223 / 55 Grain Reticle, MOA Adjustment, w/ TRYBE Optics Enhancer, CR624-C-2900016-KIT1 , MPN: CR624-C-2900016-KIT1 , Code: TJ-RS-TRIRS7-CR624-C-2900016-KIT1
- USED, Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane, Black, Red MRAD Segmented Circle Reticle, Mil Rad Adjustment, 2900023 , MPN: CR624-C-2900023-EDEMO , Code: TJ-RS-TRIRS7-2900023-EDEMO-RE-B
- Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Red BDC Segmented Circle .223 / 55 Grain Reticle, MOA Adjustment, w/ TRYBE Optics Enhancer, CR624-C-2900015-KIT1 , MPN: CR624-C-2900015-KIT1 , Code: TJ-RS-TRIRS7-CR624-C-2900015-KIT1
- Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane, Black, Green MRAD Segmented Circle Reticle, Mil Rad Adjustment, w/ TRYBE Optics Enhancer, CR624-C-2900024-KIT1 , MPN: CR624-C-2900024-KIT1 , Code: TJ-RS-TRIRS7-CR624-C-2900024-KIT1
- Trijicon Credo CR624 1-6x24mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane, Black, Red MRAD Segmented Circle Reticle, Mil Rad Adjustment, w/ TRYBE Optics Enhancer, CR624-C-2900023-KIT1 , MPN: CR624-C-2900023-KIT1 , Code: TJ-RS-TRIRS7-CR624-C-2900023-KIT1