Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
Product Info for Trijicon Credo CR1036 2-10x36mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane (FFP)
The crisp, clear sight picture of the Trijicon Credo 2-10x36mm Rifle Scope comes backed by a proprietary technology that shooters can depend on when lives are on the line. These Rifle Scopes developed by Trijicon are waterproof, so any drops or damage won't hinder the performance of your scope. For a personalized shooting experience, the Trijicon Credo FFP Rifle Scope has adjustable eyepieces with a diopter that accommodates your individual prescription. Confidently acquire targets in any lighting conditions with three different levels of brightness for the LED reticle. The crisp, precise windage and elevation knobs on this Trijicon Credo 2-10x36 FFP Rifle Scope deliver precise results time after time. Use the adjustable brightness settings to find the sweet spot for your background, ambient lighting conditions, and personal aiming preferences. The user-selectable LED brightness levels ensure you can find the proper setting for your target regardless of your environment and lighting conditions. The crisp, precise, and accurate side parallax settings on the Trijicon Credo CR1036 2-10x36 30mm FFP Rifle Scope deliver confident aiming in any light.![]()
Specifications for Trijicon Credo CR1036 2-10x36mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 36 mm |
| Magnification: | 2 - 10 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.41 - 0.13 in |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 50 - 10.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 9.53 - 1.92 degrees |
| Eye Relief: | 3.4 - 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 23 oz |
| Length: | 332.74 mm, 13.1 in |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.24 in, 82.3 mm |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Height: | 2.6 in, 66.04 mm |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 10 |
| Battery Life: | 68 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features:
“BOTH-EYES-OPEN” SHOOTING
CONFIDENT AIMING IN ANY LIGHT
QUICK & EASY ADJUSTMENTS
ULTRA DURABLE FOR ENSURED RELIABILITY
EDGE-TO-EDGE CLARITY
Extra-wide field of view for maximum situational awareness.
PURPOSE-DRIVEN DESIGN
Matte finish and easy-grip controls for fast, intuitive adjustments.
RAPID TARGET ACQUISITION
Choose from a variety of specially engineered reticle designs for fast ranging and holdovers.
Accommodates different shooting positions and rifle configurations.
Diopter accommodates the shooter’s individual prescription.
Package Contents:
- Trijicon Credo 2-10x36mm FFP Rifle Scope
Trijicon Credo CR1036 2-10x36mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane (FFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon Credo CR1036 2-10x36mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane, Black, Red MRAD Precision Tree Reticle, Mil Rad Adjustment, 2900038 , MPN: CR1036-C-2900038 , UPC: 719307403086 , Code: TJ-RS-TRIRS9-2900038
- Trijicon Credo CR1036 2-10x36mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane, Black, Red MOA Precision Tree Reticle, MOA Adjustment, 2900037 , MPN: CR1036-C-2900037 , UPC: 719307403079 , Code: TJ-RS-TRIRS9-2900037
Trijicon Credo CR1036 2-10x36mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane (FFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Trijicon Credo CR1036 2-10x36mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane, Black, Red MOA Precision Tree Reticle, MOA Adjustment, 2900037 , MPN: 2900037-DEMO , Code: TJ-RS-TRIRS9-2900037-DEMO
- DEMO, Trijicon Credo CR1036 2-10x36mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane, Black, Red MRAD Precision Tree Reticle, Mil Rad Adjustment, 2900038 , MPN: 2900038-DEMO , Code: TJ-RS-TRIRS9-2900038-DEMO