Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Product Info for Trijicon VCOG 1-6x24 LPVO Rifle Scope with TA51 Mount
The Trijicon 1-6x24 VCOG® (Variable Combat Optical Gunsight) is a rugged variable powered LPVO Riflescope that accommodates close quarter battle (CQB) and long distance marksmanship. It features superior glass quality and light gathering capabilities with zero distortion. The bullet drop compensating and ranging reticles of these AR15 Rifle Scopes allow for the shooter to quickly and accurately estimate range and apply the correct hold. The first focal plane reticle allows the subtensions and drops to remain true at any magnification. With a forged 7075-T6 aircraft-aluminum-alloy housing, the Trijicon VCOG 1-6x24 LPVO Rifle Scope with TA51 Mount is an exceptionally durable and nearly indestructible sighting system. Robust enough for any application, the VCOG utilizes a single AA battery, commonly found across the globe and offers 6 adjustable brightness settings for the LED reticle. When powered by a lithium AA battery (like the one provided), it boasts a considerable battery life of 700 hours at setting 4 (constant on). An integrated dial fin allows easy rotation through the magnification range and a constant eye relief means no head or stock position adjustments are needed. Waterproof to 20 meters (66 ft.).![]()
Specifications for Trijicon VCOG 1-6x24 LPVO Rifle Scope with TA51 Mount:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.81 - 10.41 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte Black |
| Field of View, Linear: | 15.9 - 95 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 18 - 3 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 10.05 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Caliber: | 7mm - 223 Ingram |
| Battery Type: | AA |
| Width: | 2.51 in |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Adjustment Range: | 90 MOA |
| Height: | 2.73 in |
| Brightness Settings: | 6 |
| Battery Life: | 700 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 66 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | LENSPEN® - TA56, Trijicon Logo Sticker - PR15, Manual, TA51 Mount, Lithium AA Battery, Warranty Card |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 90/90 MOA |
| Attachment Type: | TA51 |
Features of Trijicon VCOG 1-6x24 LPVO Rifle Scope with TA51 Mount:
- Superior Quality Glass: Multi-coated lenses provide superior clarity and light-gathering capabilities with zero distortion.
- Virtually Indestructible: Tested to MIL-STD-810G, a series of tests approved by the U.S. Department of Defense to simulate conditions in the field.
- Rapid Target Acquisition: First focal plane reticle allows users to rapidly acquire targets and apply correct hold throughout the magnification range.
- Bright, Crisp Illumination: Brilliantly illuminated reticle is powered by a single AA battery.
- Quick, Accurate Ranging Reticles: 1-6x24 offers BDC or Universal MRAD and MOA reticles; 1-8x28 offers Universal MRAD and MOA reticles.
- Easy-to-Set Adjusters: Allows users to easily adjust windage and elevation.
- No Rings Needed: The need for conventional ring mounts is eliminated with the integrated mounting adapter that provides quick and easy mounting to any rail system. Compatible with many rails in the marketplace designed to fit the Trijicon ACOG.
- Adjustable Brightness Settings: Multiple brightness settings with an "off" between each setting. 1-8x28 models feature 11 brightness settings, 1-6x24 models feature 6 brightness settings.
- Quick Magnification Adjustments: Integrated dial fin allows easy rotation through magnification settings.
Package Contents:
- Trijicon VCOG 1-6x24 LPVO Rifle Scope with TA51 Mount
- Thumb Screw Mount (TA51)
- Lithium AA Battery
- LENSPEN (TA56)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- Manual
- Warranty Card
Trijicon VCOG 1-6x24 LPVO Rifle Scope with TA51 Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- Trijicon VCOG 1-6x24 Rifle Scope with TA51 Mount, Horseshoe Dot - Crosshair .223 - 55 Grain Ballisti 1600002 , MPN: VC16-C-1600002 , UPC: 719307320024 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600002
- Trijicon VCOG 1-6x24 Rifle Scope with TA51 Mount, Horseshoe Dot - Crosshair .308 - 175 Grain Ballist 1600005 , MPN: VC16-C-1600005 , UPC: 719307320055 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600005A
- Trijicon VCOG 1-6x24 Rifle Scope with TA51 Mount, Segmented Circle - Crosshair .308 - 175 Grain Ball 1600004 , MPN: VC16-C-1600004 , UPC: 719307320048 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600004A
- Trijicon VCOG 1-6x24 LPVO Rifle Scope with TA51 Mount, Segmented Circle - Crosshair 300 BLK Ballistic Ret 1600006 , MPN: VC16-C-1600006 , UPC: 719307320062 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600006A
- Trijicon VCOG 1-6x24 Rifle Scope with TA51 Mount, Horseshoe Dot - Crosshair .223 - 77 Grain Ballisti 1600003 , MPN: VC16-C-1600003 , UPC: 719307320031 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600003
- Trijicon VCOG 1-6x24 Rifle Scope with TA51 Mount, Segmented Circle - Crosshair .223 - 55 Grain Balli 1600000 , MPN: VC16-C-1600000 , UPC: 719307320000 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600000
- Trijicon VCOG 1-6x24 LPVO Rifle Scope with TA51 Mount, Segmented Circle - Crosshair .223 - 77 Grain Balli 1600001 , MPN: VC16-C-1600001 , UPC: 719307320017 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600001
Trijicon VCOG 1-6x24 LPVO Rifle Scope with TA51 Mount Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Trijicon VCOG 1-6x24 Rifle Scope with TA51 Mount, Segmented Circle - Crosshair .223 - 55 Grain Balli 1600000 , MPN: 1600000-DMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600000-DMO
- Open Box, Dealer Demo, Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Horseshoe Dot/Crosshair .308/175 Grain Ballistic Reticle w/QR Mount 1600012 , MPN: 1600012-DMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600012-DMO
- Demo, Trijicon VCOG 1-6x24 Rifle Scope with TA51 Mount, Segmented Circle - Crosshair .308 - 175 Grain Ball 1600004 , MPN: 1600004-DEMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600004A-DEMO
- DEMO, Trijicon VCOG 1-6x24 Rifle Scope with TA51 Mount, Segmented Circle - Crosshair .223 - 55 Grain Balli 1600000 , MPN: VC16-C-1600000-DEMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600000-DEMO
- DEMO, Trijicon VCOG 1-6x24 Rifle Scope with TA51 Mount, Horseshoe Dot - Crosshair .308 - 175 Grain Ballist 1600005 , MPN: 1600005-DEMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600005A-DEMO
- DEMO, Trijicon VCOG 1-6x24 Rifle Scope with TA51 Mount, Horseshoe Dot - Crosshair .223 - 55 Grain Ballisti 1600002 , MPN: 1600002-DEMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600002-DEMO
- DEMO, Trijicon VCOG 1-6x24 Scope w/ TA51 Mount, Horseshoe Dot - Crosshair .223 - 77 Grain Ballisti , MPN: 1600003-DEMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600003-DEMO
- Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Segmented Circle/Crosshair .308/175 Grain Ballistic Reticle w/QR Mount 1600011 , MPN: 1600011 , UPC: 719307320116 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600011
- Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Segmented Circle/Crosshair 300 BLK Ballistic Reticle w/QR Mount 1600013 , MPN: 1600013 , UPC: 719307320130 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600013
- Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Horseshoe Dot/Crosshair .223/77 Grain Ballistic Reticle w/QR Mount 1600010 , MPN: 1600010 , UPC: 719307320109 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600010
- Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Segmented Circle/Crosshair .223/55 Grain Ballistic Reticle w/QR Mount 1600007 , MPN: 1600007 , UPC: 719307320079 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600007
- Demo, Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Segmented Circle/Crosshair .223/77 Grain Ballistic Reticle w/QR Mount 1600008 , MPN: 1600008-DEMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600008-DEMO
- Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Horseshoe Dot/Crosshair .223/55 Grain Ballistic Reticle w/QR Mount 1600009 , MPN: 1600009 , UPC: 719307320093 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600009
- Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Horseshoe Dot/Crosshair .308/175 Grain Ballistic Reticle w/QR Mount 1600012 , MPN: 1600012 , UPC: 719307320123 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600012
- Demo, Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Horseshoe Dot/Crosshair .223/55 Grain Ballistic Reticle w/QR Mount 1600009 , MPN: 1600009-DEMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600009-DEMO
- Demo, Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Segmented Circle/Crosshair .308/175 Grain Ballistic Reticle w/QR Mount 1600011 , MPN: 1600011-DEMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600011-DEMO
- Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Segmented Circle/Crosshair .223/77 Grain Ballistic Reticle w/QR Mount 1600008 , MPN: 1600008 , UPC: 719307320086 , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600008
- DEMO, Trijicon VCOG 1-6x24 Variable Powered Rifle Scope w/Segmented Circle/Crosshair 300 BLK Ballistic Reticle w/QR Mount 1600013 , MPN: 1600013-DEMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600013-DEMO
- USED, Trijicon VCOG 1-6x24 Rifle Scope with TA51 Mount, Segmented Circle - Crosshair .223 - 55 Grain Balli 1600000 , MPN: VC16-C-1600000-EDEMO , Code: TJ-RS-VCOG1624-1600000-EDEMO-OB-A