Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The Bristol Silver line of Side by Sides delivers beauty, elegance, and performance. Featuring a nickel finished receiver w/ 24K gold inlay (bottom of receiver and not pictured). Available in four gauges, each built on a true steel frame with precision laser engraved detail. The Bristol comes standard with Select Turkish walnut, auto ejectors, 5 chokes Beretta Mobil (SK, IC, M, IM, F), brass bead front sight and a selective top tang safety. A Side by Side with competition grade craftsmanship at Field Grade pricing. Backed by TriStar's 5-Year Warranty.![]()
| Manufacturer: | TRISTAR |
| Gun Make: | TriStar |
| Gun Model: | TriStar Bristol |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 28 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Break Action |
| Safety Type: | Top Tang |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified/Skeet |
| Shotgun Chamber Length: | 2.75 in |
| Sight Configuration: | Brass Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 5.24 lb |
| Overall Length: | 46 in |
| Finish: | Oil |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Silver |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 2 3/4 in |