Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The Bristol line of Side by Sides delivers beauty, elegance, and performance. Featuring an English Stock with Case Colored receiver. Available in four gauges, each built on a true steel frame with precision laser engraved detail. The Bristol comes standard with Select Turkish walnut, auto ejectors, 5 chokes Beretta Mobil (SK, IC, M, IM, F), brass bead front sight and a selective top tang safety. A Side by Side with competition grade craftsmanship at Field Grade pricing. Backed by TriStar's 5-Year Warranty.![]()
| Manufacturer: | TRISTAR |
| Gun Make: | TriStar |
| Gun Model: | TriStar Bristol |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 16 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Break Action |
| Safety Type: | Top Tang |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified/Skeet |
| Shotgun Chamber Length: | 2.75 in |
| Sight Configuration: | Brass Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 6.55 lb |
| Overall Length: | 46 in |
| Finish: | Oil |
| Stock Color: | Wood |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 2 3/4 in |