Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA
The Ultra Dot 25mm Red Dot Pistol Scope is the most compact, lightweight and streamlined sight on the market. This Red Dot Gun Sight from the professional product experts at Ultradot has click adjustable brightness control, so you can easily adapt to any lighting condition. The Ultra-Dot Red Dot 25mm Weapon Sight comes complete with a battery, rubber eyepiece, polarizing filter, tube extension, mounting rings and hex wrenches providing you with all the tools you need to get started right away.![]()
Specifications for Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA:
| Manufacturer: | Ultradot |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Reticle: | 4 MOA Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20 - 4000 hours |
| Length: | 128 mm |
| Width: | 50 mm |
| Weight: | 3.9 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 25 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA:
- Compact
- Lightweight
- Streamlined Sight
- Click Adjustable Brightness Control
Package Contents:
- Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA
- Battery
- Rubber eyepiece
- Polarizing filter
- Tube extension
- Mounting rings
- Hex wrenches
Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA Orderable Models
List of Orderable Models
- Ultradot 25mm Red Dot Gun Sight, Silver, 1in UD25S , MPN: UD25S , UPC: 094922721549 , Code: J4-RD-ULTDT25-UD25S
- Ultradot 25mm Red Dot Gun Sight, Black, 1in UD25B , MPN: UD25B , UPC: 094922721532 , Code: J4-RD-ULTDT25-UD25B
Ultradot 25mm Red Dot Sight, 4 MOA Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Demo, Ultradot 25mm Red Dot Gun Sight, Silver, 1in UD25S , MPN: UD25S-DEMO , Code: J4-RD-ULTDT25-UD25S-DEMO
- Demo, Ultradot 25mm Red Dot Gun Sight, Black, 1in UD25B , MPN: UD25B-DEMO , Code: J4-RD-ULTDT25-UD25B-DEMO