Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 4 MOA Red Dot
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: J4-RD-UDLT
MPN: Ultradot L/T
UPC: 094922721624
Product Info for Ultradot L/T Red Dot Sight
The UltraDot L/T Red Dot Reflex Sight UDLT is engineered to give you the advantage of a red dot sight in a compact, lightweight design whether you use it on a handgun, shotgun, rifle or bow. The achromatic reflex BK 7 optical lens on this Reflex Sight from Ultradot produces a clear high resolution image, and is 26mm in diameter allowing a wide field of view. The Ultra Dot Red Dot Reflex BK7 Weapon Sight has a 27 layer special coating to eliminate double dots or split images.![]()
Specifications for Ultradot L/T Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Ultradot |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Reticle: | 4 MOA Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 51 mm |
| Width: | 28 mm |
| Height: | 37 mm |
| Weight: | 58 g |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Ultra-Dot Red Dot Sight - Ultradot L-T:
- Compact
- Lightweight
- BK7 Achromatic Optical Lens
- Wide Field of View
- 27 Layer Special Coating, Eliminates Double Spots
- Sharp Aiming Dot
Package Contents:
- Ultradot L/T Red Dot Sight
- Lens cover
- 2 hex wrenches
- battery
Ultradot L/T Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Ultradot L/T, Black, 26mm UDLT , MPN: Ultradot L/T , UPC: 094922721624 , Code: J4-RD-UDLT