Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight w/E-Mount/Headstrap, Coyote, 14513
The Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight w/E-Mount/Headstrap, Coyote, 14513 Flashlight Application: Military, Tactical, Color: Coyote, Fabric/Material: Polymer, Beam Color: Blue, IR, Red, White, Light Output: 275 lumens, Battery Life: 2 - 100 hours, Bulb Type: C4 LED, Beam Distance: 113 m, Lens Material: Polycarbonate, Length: 3.1 in, Weight: 3 oz, Water Resistant Mark: 1 m, Water Resistance Level: IPX-7, Battery Type: CR123A, Included Accessories: CR123A Battery, E-mount, Head Strap, Package Type: Clam Pack/ Plastic, Condition: New. is here at OpticsPlanet with great deals ! Please also check out more options for Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight.
Purchase your new Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight w/E-Mount/Headstrap, Coyote, 14513 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Sidewinder Compact III is a high-performance flashlight featuring multiple LED sources for versatile illumination. Engineered for hands-free use, it offers a range of color LEDs-including white, red, blue, green and IR-with adjustable outputs and run times to suit various tasks. The 185 degrees tilting body and integrated belt/gear clip allow precise beam positioning. A dedicated ''survival mode'' delivers low-level lighting for over 100 hours of continuous use.
Features:
275 lumen white light with 113 meter beam distance (CR123 batteries)
Switch to ''survival mode'' for more than 100 hours of runtime
Military model features white, red, blue and IR LEDs
Each LED has 4 brightness levels and a strobe option
Mount it on a helmet or attach it to MOLLE for hands-free lighting
Compatible with existing Sidewinder mounts and accessories
185 degree tilting body so you can aim the light where you need it
High-impact, super-tough nylon case offers exceptional durability and weather resistance
IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes
3m impact-resistance tested
Uses one AA alkaline or CR123A lithium battery
Accepts one lithium AA battery for extended operation in extreme temperature environments (-40 F to 150 F)
Included Accessories:
E-mount
Headstrap
1xAA Battery
1xCR123A Battery
Features of Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight
- 275 lumen white light with 113 meter beam distance (CR123 batteries)
- Switch to "survival mode" for more than 100 hours of runtime
- Military model features white, red, blue and IR LEDs; Each LED has 4 brightness levels and a strobe option
- Mount it on a helmet or attach it to MOLLE for hands-free lighting; compatible with existing Sidewinder mounts and accessories
- 185 degree tilting body so you can aim the light where you need it
- High-impact, super-tough nylon case offers exceptional durability and weather resistance; IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes. 3m impact-resistance tested
- Multi-fuel: uses one AA alkaline or CR123A lithium battery (included); also accepts one lithium AA battery for extended operation in extreme temperature environments (-40F to 150F)
Package Contents:
- Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight
- 1x AA alkaline battery
- 1x CR123A lithium battery
Specifications for Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight w/E-Mount/Headstrap, Coyote, 14513
| Flashlight Application | Military, Tactical |
| Color | Coyote |
| Fabric/Material | Polymer |
| Beam Color | Blue, IR, Red, White |
| Light Output | 275 lumens |
| Battery Life | 2 - 100 hours |
| Bulb Type | C4 LED |
| Beam Distance | 113 m |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Length | 3.1 in |
| Weight | 3 oz |
| Water Resistant Mark | 1 m |
| Water Resistance Level | IPX-7 |
| Battery Type | CR123A |
| Included Accessories | CR123A Battery, E-mount, Head Strap |
| Package Type | Clam Pack/ Plastic |
| Condition | New |
