Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight
The Sidewinder Compact III is a high-performance flashlight featuring multiple LED sources for versatile illumination. Engineered for hands-free use, it offers a range of color LEDs with adjustable outputs and run times to suit various tasks. The 185 tilting body and integrated belt/gear clip allow precise beam positioning. A dedicated survival mode delivers low-level lighting for over 100 hours of continuous use.![]()
Specifications for Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical, Military |
| Color: | Coyote |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Beam Color: | IR, Red, Blue, White |
| Light Output: | 275 lumens |
| Battery Life: | 2 - 100 hours |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Beam Distance: | 113 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 3.1 in |
| Weight: | 3 oz |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | CR123A Battery |
Features of Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight
- 275 lumen white light with 113 meter beam distance (CR123 batteries)
- Switch to "survival mode" for more than 100 hours of runtime
- Military model features white, red, blue and IR LEDs; Each LED has 4 brightness levels and a strobe option
- Mount it on a helmet or attach it to MOLLE for hands-free lighting; compatible with existing Sidewinder mounts and accessories
- 185 degree tilting body so you can aim the light where you need it
- High-impact, super-tough nylon case offers exceptional durability and weather resistance; IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes. 3m impact-resistance tested
- Multi-fuel: uses one AA alkaline or CR123A lithium battery (included); also accepts one lithium AA battery for extended operation in extreme temperature environments (-40F to 150F)
Package Contents:
- Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight
- 1x AA alkaline battery
- 1x CR123A lithium battery
Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight w/E-Mount/Headstrap, Coyote, 14513 , MPN: 14513 , UPC: 080926145139 , Code: SQ-FL-PSOA-14513
- DEMO, Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight, Coyote, 14516 , MPN: 14516-DEMO , Code: SQ-FL-PSOA-14516-DEMO-OB-A
- Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight, Coyote, 14516 , MPN: 14516 , UPC: 080926145160 , Code: SQ-FL-PSOA-14516
- Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight w/Helmet Mount, Coyote, 14510 , MPN: 14510 , UPC: 080926145108 , Code: SQ-FL-PSOA-14510
Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Streamlight Sidewinder Compact III Military Model AA/CR123A 275 Lumens LED Flashlight, Coyote, 14516 , MPN: 14516-EDEMO , Code: SQ-FL-PSOA-14516-EDEMO-IN-B
