Tap Tap to Zoom
Product Info for Leupold VX-Freedom 3-9x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Duplex Reticle, MOA Adjustment, 176011
The Leupold VX-Freedom 3-9x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Duplex Reticle, MOA Adjustment, 176011 Objective Lens Diameter: 40 mm, Magnification: 3 - 9 x, Reticle: Duplex, Tube Diameter: 1 in, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 4.7 mm, Illumination Color: None, Finish: Matte, Field of View, Linear: 33.1 - 13.6 ft at 100 yds, Eye Relief: 4.2 - 3.7 in, Color: Black, Weight: 12.2 oz, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 12.39 in, Adjustment Type: MOA, Parallax: Fixed, Illumination Type: Non-Illuminated, Caliber: .450 Bushmaster, Battery Type: CR2032, Width: 1 in, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Adjustment Range: 60 MOA, Height: 40 mm, Lens Material: Glass, Optical Coating: Twilight Light Management System, Brightness Settings: 7, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Battery Quantity: 1, Package Type: Box, Included Accessories: Standard, Magnification Type: Variable, Additional Features: .450 Bushmaster Compatible, Finger Click Dial System, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 60/60 MOA, Gun Type: Rifle, Attachment Type: Riflescope Ring, Overall Length: 12.39 in. is here at OpticsPlanet with great discounts ! Please also check out more options for Leupold VX-Freedom 3-9x40mm Rifle Scope, 1 inch Tube, Second Focal Plane (SFP).
Purchase your new Leupold VX-Freedom 3-9x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Duplex Reticle, MOA Adjustment, 176011 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
A new generation of shooters deserves a new Rifle Scope. With the VX-Freedom you get best-in-class optics and unbeatable accuracy. It?s also everything you expect from a Leupold: designed machined and assembled in our Oregon factory tested to the same ruggedness standards as our top-tier Rifle Scopes and guaranteed for a lifetime of performance.3:1 Zoom Ratio 1/4 MOA Finger Click Waterproof & Fogproof One inch Main tube 6061-T6 Aircraft Quality Aluminum Bullet Drop Compensation Twilight Light Management System Scratch Resistant Lenses
Features of Leupold VX-Freedom 3-9x40mm Rifle Scope, 1 inch Tube, Second Focal Plane (SFP):
- 1/4 MOA Finger Click
- 3:1 Zoom Ratio
- Scratch Resistant Lenses
- Twilight Light Management System
- Waterproof & Fogproof
- 6061-T6 Aircraft Quality Aluminum
- One inch Maintube
Package Contents:
- Leupold VX-Freedom 3-9x40mm Rifle Scope, 1 inch Tube, Second Focal Plane (SFP)
Specifications for Leupold VX-Freedom 3-9x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Duplex Reticle, MOA Adjustment, 176011
| Objective Lens Diameter | 40 mm |
| Magnification | 3 - 9 x |
| Reticle | Duplex |
| Tube Diameter | 1 in |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 4.7 mm |
| Illumination Color | None |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 33.1 - 13.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 4.2 - 3.7 in |
| Color | Black |
| Weight | 12.2 oz |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 12.39 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | Fixed |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Caliber | .450 Bushmaster |
| Battery Type | CR2032 |
| Width | 1 in |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range | 60 MOA |
| Height | 40 mm |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Twilight Light Management System |
| Brightness Settings | 7 |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Included Accessories | Standard |
| Magnification Type | Variable |
| Additional Features | .450 Bushmaster Compatible, Finger Click Dial System |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 60/60 MOA |
| Gun Type | Rifle |
| Attachment Type | Riflescope Ring |
| Overall Length | 12.39 in |
Buy Together & Save Even More!
-
Leupold VX-Freedom 3-9x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Duplex Reticle, MOA Adjustment, 176011 -
Save 10% on Helix 6 Precision Pre-fit Threaded Rifle Barrel, 6.5mm, 24in, Ruger, Creedmoor, Black, RPR-6508-24BL