Tap Tap to Zoom
The Trijicon VCOG VC18 1-8x28mm Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane, Black, Red MOA Crosshair Dot w/ Segmented Circle Reticle, MOA Adjustment, 2400001 Objective Lens Diameter: 28 mm, Magnification: 1 - 8 x, Reticle: MOA Crosshair Dot w/ Segmented Circle, Tube Diameter: 34 mm, Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP), Exit Pupil: 11.8 - 3.5 mm, Illumination Color: Red, Finish: Matte, Field of View, Linear: 109.2 - 13.1 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 20 - 2.5 degrees, Eye Relief: 4 - 3.9 in, Color: Black, Weight: 31.5 oz, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 10.8 in, 274.32 mm, Adjustment Type: MOA, Parallax: Fixed, Illumination Type: LED, Battery Type: AA, CR2032, Width: 2.8 in, 71.12 mm, Fabric/Material: 7075-T6 Aluminum, Height: 2.8 in, 71.12 mm, Lens Material: Glass, Optical Coating: Multi-Coated, Brightness Settings: 11, Battery Life: 633 hours, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 66 ft, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Battery Quantity: 1, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 120/120 MOA. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 26% Off! Please also check out more options for Trijicon VCOG VC18 1-8x28mm Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane (FFP).
Purchase your new Trijicon VCOG VC18 1-8x28mm Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane, Black, Red MOA Crosshair Dot w/ Segmented Circle Reticle, MOA Adjustment, 2400001 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Trijicon 1-8x28 VCOG (Variable Combat Optical Gunsight) is a highly rugged, variable magnification Rifle Scope designed for close quarter battle (CQB) and long distance marksmanship. With a forged aircraft-grade 7075-T6 aluminum housing, the VCOG is nearly indestructible. Superior glass provides exceptional clarity and color with zero distortion.
The universal segmented circle crosshair dot reticle is designed for multi-platform use, accommodating multiple calibers, ammunition weights, and barrel lengths. The first focal plane reticle allows subtensions and drops to remain true at any magnification, allowing the shooter to quickly and accurately apply the correct hold. With ruggedized electronics, the LED reticle is robust enough for any application.
Powered by a lithium AA battery (provided), the 1-8x28 VCOG offers a battery life of 633 hours at setting 6. Choose from 11 user-selectable brightness settings, 2 night vision settings, 8 day settings, and 1 super-bright setting. An integrated dial fin allows easy rotation through the magnification range, and a near-constant eye relief means no head or stock position adjustments are needed. Waterproof to 20 meters (66 ft.).
Features/Specifications:
Bindon Aiming Concept: Yes
Battery Life: 633 hours (26.4 days) at setting 6
Illumination Source: LED Powered by a single lithium or alkaline AA battery
Illumination Settings: 11 Total Settings - 2 Night Vision, 8 Day, and 1 Super-Bright Setting
Included Accessories:
1 Thumb Screw Mount (TA51)
1 Lithium AA Battery
1 LENSPEN (TA56)
1 Trijicon Logo Sticker (PR15)
1 Manual
1 Warranty Card
| Objective Lens Diameter | 28 mm |
| Magnification | 1 - 8 x |
| Reticle | MOA Crosshair Dot w/ Segmented Circle |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Reticle Focal Plane | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil | 11.8 - 3.5 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 109.2 - 13.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 20 - 2.5 degrees |
| Eye Relief | 4 - 3.9 in |
| Color | Black |
| Weight | 31.5 oz |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 10.8 in, 274.32 mm |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | Fixed |
| Illumination Type | LED |
| Battery Type | AA, CR2032 |
| Width | 2.8 in, 71.12 mm |
| Fabric/Material | 7075-T6 Aluminum |
| Height | 2.8 in, 71.12 mm |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Multi-Coated |
| Brightness Settings | 11 |
| Battery Life | 633 hours |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 66 ft |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 120/120 MOA |