Tap Tap to Zoom
The Zeiss Conquest V6 Rifle Scope, 1-6x24mm, Illuminated 60 Reticle w/Hunting Turret, Black, Medium, NSN 9013.10.1000, 522215-9960-000 Objective Lens Diameter: 24 mm, Magnification: 1 - 6 x, Reticle: Illuminated Plex Style - #60, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 3.7 - 9.6 mm, Illumination Color: Red, Finish: Matte, Field of View, Linear: 102.6 - 16.8 ft at 100 yds, Eye Relief: 3.5 in, Diopter Adjustment Range: -3 - 2 dpt, Color: Black, Weight: 17.8 oz, Adjustment Click Value: 0.25 MOA, Length: 23 in, Adjustment Type: MOA, Parallax: Fixed, Illumination Type: Fiber Optics, Battery Type: CR2032, Width: 2 in, Fabric/Material: Aircraft Grade Aluminum, Lens Material: Fluoride Glass, Optical Coating: ZEISS Premium T 6-Layer Transmission, Light Transmission: 92 %, Battery Life: 150 hours, Operating Temperature: -13 - 122 Fahrenheit, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 400 bars, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Battery Quantity: 1, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 103 MOA, Attachment Type: Riflescope Ring, Ring Height: 30 mm. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts ! Please also check out more options for Zeiss Conquest V6 1-6x24mm Rifle Scope.
Purchase your new Zeiss Conquest V6 Rifle Scope, 1-6x24mm, Illuminated 60 Reticle w/Hunting Turret, Black, Medium, NSN 9013.10.1000, 522215-9960-000 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Made in Germany for the rugged demands of any hunting or shooting style, the new Conquest V6 with true 6x zoom, 30mm tube and up to 100 MOA elevation adjustment is engineered to reach beyond expectations.The smallest Conquest V6 with 6.5x maximum magnification is built for extremely fast target acquisition. The large, generous eyebox, combined with a wide field of view makes it extremely versatile in close encounters, from dense cover to 3-Gun competitions to mid-range hunting conditions in open terrain, to plinking with AR rifles. ZEISS FL (Fluoride) Glass, enhanced T lens coatings and LotuTec protective coating provide industry-leading resolution and shooter accuracy. This model is offered with #60 illuminated reticle, which is the finest and brightest dot in the industry. The ingeniuos illumination system also runs on a tilt-sensor, which turns itself off when the rifle/scope are tilted 45 degrees to the side or 70 degrees up or down. Protected by the ZEISS U.S. 5-Year No Fault Policy and Limited Lifetime Transferable Warranty.
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Magnification | 1 - 6 x |
| Reticle | Illuminated Plex Style - #60 |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 3.7 - 9.6 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 102.6 - 16.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range | -3 - 2 dpt |
| Color | Black |
| Weight | 17.8 oz |
| Adjustment Click Value | 0.25 MOA |
| Length | 23 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | Fixed |
| Illumination Type | Fiber Optics |
| Battery Type | CR2032 |
| Width | 2 in |
| Fabric/Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Lens Material | Fluoride Glass |
| Optical Coating | ZEISS Premium T 6-Layer Transmission |
| Light Transmission | 92 % |
| Battery Life | 150 hours |
| Operating Temperature | -13 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 400 bars |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 103 MOA |
| Attachment Type | Riflescope Ring |
| Ring Height | 30 mm |